• Sel “Kader” deyip geçmemek gerekir

  Sel “Kader” deyip geçmemek gerekir

  28 Haziran 2016
  30 Haziran 2006- 28 Mayıs 2016 tam 10 yıl oldu. Ünye’nin yaşadığı en büyük felaketti.

   
  | Devamı
   

  Adeta şehir yerle bir oldu. Yukarılarda bir baraj patlamış ne bulduysa önüne katıp sürüklemişti. Ünye’nin neredeyse tüm bölgesi afeti iliklerine kadar hissetmişti. Binalar yıkılmış, yollar, caddeler paramparça olmuştu. Sular çekildiğinde de geride bıraktıkları felaketin acı faturası. Şükürler olsun ki böylesi bir felakette can kaybı yaşanmamıştı.

  Birçoğumuz afet sonrası bu şehir nasıl ayağa kalkar dedik. Şükür ki ayağa kalkıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda geldiğimiz noktada bu şehir sanki yeniden kuruldu. Yollarımız, caddelerimiz, parklarımız, bahçelerimiz, yeniden yapıldı. Esnafımız zarar ziyan görmüş olmasına karşın faaliyetini sürdürmeye devam etti. Evler, barklar çamur deryalarından arındırıldı. Sel felaketinden iz kalmadı. 2006 yılındaki sel felaketi böyle büyük zarar ziyana yol açarken bu felaketten ders de çıkartıldı.

  Özellikle Ünye Belediye Eski Başkanı Ahmet Arpacıoğlu döneminde sele ve taşkınlara karşı yürütülen çalışmalar bugün meyvesini vermeye başladı.

  Ahmet Arpacıoğlu Döneminde;

  • Belediye DSİ ile birlikte öncelikle, su taşkınlarında selin getirdiği odun-kökü tutarak suyun önünü kesen dere içinde ayaklı köprüleri yıktırdı. Yerine ayaksız, karşıdan karşıya köprüler yaptırdı.

  • Ayrıca DSİ dere boyu yaptırdığı istinat duvarlarıyla dere yatağına düzen verdi.

  • Belediye, şehir içinde biriken suların sahil boyundaki kaldırım yüzünden denize akmaması nedeniyle yer yer yaptığı geçişlerle suyun denize akmasını sağladı.

  • Ayrıca, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde asfaltın altından denize açılan kanallarla sel sırasında büyük zarar gören bu mahalleye rahat bir soluk aldırdı.

  • Yine belediye tarafından Niksar Caddesi’nin altına, Büyük Cami önündeki caddenin altına ve birçok yere büz döşenerek yağmur suyunun birikip taşmasının önüne geçildi.
  •  Belediye bütün bunların yanında Çınarlık ve Saraçlı’dan gelen dereleri derebaks içine aldırdı.

  • Sanayi Sitesi Bölgesinde yer altına döşenen koca koca büzlerle bu bölgenin suyu direk Tabakhane Deresi’ne akıtıldı.

  Velhasıl Ünye’de sele ve su taşkınlarına karşı tarihinde ilk kez bu kadar kapsamlı bir çalışma yapılmıştı. Yaşanan afetten alınması gereken ders alınmıştı. Bunlar o zamana kadar çoktan olması yapılması gereken işlerdi. Ancak sel sanki ‘kader’ görüldü, bu tedbirler bir türlü alınmamıştı.

  Tarih 28 Mayıs 2016. 10 yıl önceki yağmurdan daha şiddetli bir yağmur yağmasına karşın neticeleri o tarihteki kadar ağır olmadı. Sel “Kader” deyip geçiştirilmemelidir. Ne suçu birilerine atarak mesuliyetten kurtulmaya çalışmalı, ne de sonuç ve netice ortadayken biz şunu bunu yaptık deyip beceriksizliğe bahane bulunmamalıdır. 

  İyi iş yapıldığında herkes sahipleniyor. Kötü bir iş olduğunda herkes suçu bir başkasına atıyor. Her zamanki gibi yine bedeli ödeyen ise Ünye halkı oluyor. 

  Doğal afetler kaçınılmazdır. Önemli olan her felaketten ders çıkarabilmek. ‘Nerede hata yaptık?’ Sorusu çok önemli. Bir daha hata yapmamak için neler yapılmalı ve onun önlemi alınmalıdır.

  “Allah’ım bizleri her türlü afetlerden, bela ve musibetlerden muhafaza eylesin.”

  Kaynak :
  Bu Makale 775 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.