• Pulsuz Dilekçe

  Pulsuz Dilekçe

  15 Ocak 2016
  Sevgili Anneciğim ve Babacığım,Duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, sizlere şunları söylemek isterdim.

   
  | Devamı
   

  Belirli bir büyüme ve değişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.

  * Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşlarımda özgürlük tanıyın. Beni her yerde ve her işimde koruyup kollamayın. Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem, daha iyi öğrenirim ve öğrendiklerim daha kalıcı olur.

  * Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu küçümsemeyin. Ama siz de beni şımartmayın. Hep çocuk kalmak isterim sonra. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verince almadan da edemiyorum. Bana yerli yersiz söz de vermeyin. Sözünüzü tutmayınca sizlere olan güvenim azalıyor.

  * Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem, ancak hareketlerim hiç kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Söz ve davranışlarınızda tutarsız olduğunuzu görünce hem bocalıyor hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

  * Beni dinleyin. Öğrenmeye en yakın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Açıklamalarınız kısa ve özlü olsun. Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın. 

  * Çok konuşup çok bağırmayın. Yüksek sesli sözlerinizi pek duymam. Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. “Ben senin yaşında iken” diye başlayan sözleri hep kulak ardına atarım.

  * Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Bana yanılma payı bırakın. Beni korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın. Yanlış davranışlarımın üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce beni dinleyin. Suçumu aşmadığı müddetçe cezama katlanabilirim. 

  Beni yeteneklerimin üzerindeki işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri yapmam için bana destek olun. Başardığım işlerde beni övmeniz kendime olan güvenimi artıracaktır. Bana güvendiğinizi belli edin. Beni başkaları ile kıyaslarsanız ümitsizliğe kapılabilirim. 

  * Benden yaşımın üstünde bir olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın. Bana süre tanıyın. Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin. Beni köşeye sıkıştırırsanız yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı kaybetmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Unutmayınız ki ben de sizi başkalarının yanında küçük düşürebilirim. 

  * Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca bunu açıklamaktan çekinmeyin. Özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz. Aksine beni size daha çok yakınlaştırır. 

  * Biliyorum. Ara sıra sizi üzüyor, belki de düş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse birçoğundan vazgeçebilirim; yeter ki beni, ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın. 

  * Benden  “Örnek çocuk” olmamı istemezseniz, ben de sizden kusursuz ana – baba olmanızı beklemem. Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter. 

  * Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi ama seçme hakkım olsaydı, yine de sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim. Sevgilerimle…                                                             
                                                                                                   Sizleri Çok Seven Çocuğunuz 
                                                         (Çocuk Kalbi kitabından alınmıştır.)


  Kaynak :
  Bu Makale 457 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.