• Kendim Ettim Kendim Buldum

  Kendim Ettim Kendim Buldum

  03 Temmuz 2016
  Topluluk halinde yaşayan canların uyması gereken kurallar vardır. Bu toplum kuralları yasalarla da zorunlu hale getirilir.

   
  | Devamı
   

  Uymayanların başına ne gelir bakalım…

  Futbol karşılaşmalarında, gol atan bir oyuncu sevincini, formasını çıkararak gösteremez. Bunu yaparsa sarı kartla cezalandırılır. Ama gene de sıklıkla o cezayı göze alıp, bu suçu işleyenleri görürüz. Bir sarı karttan bir şey olmaz denilemez. Çünkü birincisi gibi bilerek olmasa da, elde olmadık nedenlerle veya zorunlu olarak, o kartla cezalandırılacak bir hareketi yapmak zorunda kalırsınız ve ikinci sarı karttan oyundan atılır, takımınızı bir kişi noksan oynamak zorunda bırakırsınız. Buradaki mantığı, formasını çıkararak sevinç gösterisi sergileme mantığını anlamak olanaklı değildir.

  Karayollarında seyretmenin belirli kuralları vardır. Kavşaklarda yavaşlanır veya ışıklarda durulur. Belirli güzergâhlarda hız sınırlaması vardır. Bunları gösteren levhalar da sürücülerin dikkatinden kaçmayacak şekilde yol kenarlarına yerleştirilir. Bu levhayı göre göre, belirlenen hızın üstünde seyreden bir sürücünün, suçunun gerektirdiği cezaya çarptırıldıktan sonra yakınmaya hakkı yoktur. Bunu, ilk olarak Ordu il sınırları içerisinde uygulanmaya başlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde çok gördük. Hatta bir de, büyük bir maharet sergilemiş gibi medya karşısına çıkıp yedikleri çarşaf çarşaf ceza makbuzunu gösterenleri de izledik.

  2007 yılında, Ermeni asıllı bir gazetecinin katiliyle hatıra fotoğrafı çektiren polisleri hatırlarız. Bu kez de; 3 kişinin katili olduğu kesinleşen (bu sayı artacak mı bilmiyoruz) bir seri katilin omuzuna kolunu atıp fotoğraf çektirenleri görüyoruz. Bu olayın kahramanlarının görevden açığa alındığını duyuyoruz. Daha öncekiler hakkında ne yapıldığı belli değil. Peki, şimdi bu mantık yoksunu devlet memurları, düştükleri durumu etrafına nasıl açıklayacaklar. “Ne olmuş yani; bir seri katille fotoğraf çektirdik.. Bizim gibi acar polisleri günlerce peşinden koşturduğu için o benim gözümde bir kahraman gibiydi.” mi diyecekler acaba? 

  Bu ve buna benzer hatayı bile bile, göz göre göre yapanlar için çok uygun bir müzik parçamız var: Kendim ettim kendim buldum.

  İşte bu türküyü söyleyip gezecekler…

  Bu türküyü söyleme fırsatı bulamayanlar da var.

  Doktor, kesin bir dille,  “sigara ya da içki içersen çok kısa sürede ölürsün” diyor. Buna rağmen o kötü alışkanlığını sürdüren kişinin bu türküyü söyleyecek bile fırsatı olmuyor. Peşinden biz söylüyoruz; “kendi etti, kendi buldu.”

  Bunun bir örneği Fatsa’da yıllar önce yaşanmıştır.

  Fatsa’nın bir mahallesinde yaşayan bir hemşerimize doktor, “sigara kullanmaya devam edersen bacağını kesmek zorunda kalırım” diyor. Rahmetli dinlemiyor ve sigara tüttürmeyi sürdürüyor. Bir süre sonra bacağı ayak bileğinden kesiliyor. Olsun, bir ayak noksan olsa da yaşanır anlayışıyla devam ediyor sigarasını içmeye. Bir süre sonra aynı bacak dizden kesiliyor. Ama bizimkinin umurunda değil, sigaraya devam. Bu kez kalçadan kesiliyor. Artık kesilecek yer kalmamıştır. Vücudun merkezine kadar gelinmiştir. Zaten kesmeye de fırsat kalmıyor. Kısa süre sonra hayatını kaybediyor.

  Bunlar, mantıkla açıklanabilecek şeyler değil.

  Allah akıl fikir versin demekten başka yapacak şey yoktur.

  Kaynak :
  Bu Makale 877 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.