• Hayatla Mücadelemiz

  Hayatla Mücadelemiz

  21 Ekim 2015
  Hayat hep bir çelişkiyle dolu kaybettiklerimiz kazanmaya çalıştıklarımız gecemiz gündüzümüz düşüncelerimiz.

   
  | Devamı
   

  Bizi içine hapseden duygularımız en çok en çokta onlar bizi yokuşa götüren yâda onlar bizi çıkışa götüren en çok kendimiz seçimlerimiz bizi yönlendirir ve mutlu eder. Hatalar yapsak sonuçlarına katlanır düzeltmeye ve yolumuzdan dönmemeye gayret ederiz. Bir kuşun kanat çırpınışı gibi hayatla mücadelemiz hep bir çırpınış bir mücadele içindeyiz. 

  Oysaki dünya da neler var ne hayatlar var farkında bile değiliz. Mesela bir annenin evladını kaybetmesinin ne demek olduğunu bile bilmiyoruz bilsek bile kulak kapatıyoruz.  Senin acın benim acımdan daha büyük değil, herkesin kendi çapında götürebildiği kadardır herkes kendi aşında bir şekilde kavruluyor.  Önemli olan bizim ne kadar sorumsuz bir topluma dönüşür olduğumuz herkes kendini düşünüyor, kimse yanındaki insanın neler yaşadığını sormuyor sorgulamıyor hal hatır sormuyor,  oysa bir çöp tanesi kadar sorunu olsa bile insan sormalı yanındaki arkadaşına elinden geliyorsa yardım etmeli. Çöp tanesi olarak da görmemeli sana göre öyledir ama belki ona göre büyüktür. 

  Yalnızlık kimine göre korkunç bir şeydir, kimine göre çok güzeldir.  Bazı insanlar yalnızken daha güzeldir.  Hiçbir insan yalnız kalmayı kendi seçmez içine çekilmeyi,  git gide yok olmayı, kaybolmayı hayat sürüklemiştir belki onu kim bile bilir hayat mücadelesidir.  belki onu bu denli yok eden hiç gözünüze denk gel dimi sokaklarda elinde her tarafı yamalı bir çantası ayağında yırtık bir ayakkabı belki de hiç yok göz atınızı mı üstünde gömleğine yâda pantolonuna ya da eteğine tek başına dolaşan bir insan elinizi uzatmak istediniz yardıma ihtiyacı olduğunu sordunuz mu belki kaybettiği bir yitiği var onu arıyordur belki de kendini kaybetmiştir çıkış yolu arıyordur. Hayat mücadelesi dediğim nokta insanlar kayboluyor; çocukları, evlatları kayboluyor. Kendilerini akıllarını bulmak uğruna yok ediyorlar haklı mücadelelerinde. Bir şeyi bulmak uğruna çabalıyorsun kendinden canından bir parça kimse bunu kimse bilemez. O yüzden etrafımızdaki insanlara karşı biraz duyarlı biraz biz olalım son zamanlarda kaybettiğimiz insanlığımıza bir adım da olsa geri dönmemiz gerekir. Bizleri insan yapanda budur merhamet, iyi niyet, yardımseverlik ve hakkaniyetlik son zamanlarda en çok ta unuttuğumuz ise dürüstlük beklide hayat  mücadelesinden bu sayede güzel bir şekilde çıkarız.Güzel olmak bence budur.

  Kaynak :
  Bu Makale 796 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.