• Fındıkta Destekleme Tam Bir Adaletsizlik

  Fındıkta Destekleme Tam Bir Adaletsizlik

  03 Mayıs 2016
  Bir süredir sert düşüşler yaşayan fındık fiyatlarının sorumlusu halen daha aranmaktadır.

   
  | Devamı
   

  Devletimiz de dâhil olmak üzere suçlu bulunamadı. Fındık fiyatları geçtiğimiz günlerde 8 TL’nin altına kadar geriledi. Artık suçlu aramaktansa bundan sonra ne yapılmalıdır ona bakmak gerekir. 

  Devletimizin ve siyasilerimizin fındık fiyatlarına yapacakları herhangi bir durum gözükmüyor. En son Rekabet Kurulu’nun Ferrero hakkında “Tekelleşme yoktur” raporu her şeyi net ortaya koymaktadır.

  Siyasilerimiz devlet fındığa sahip çıkacak diye üreticilerimizi ninni söyleyip uyutacağına destekleme ödemelerini yeniden düzenlettirsinler. Fındıkta destekleme ödemeleri tam bir adaletsizlik. Devletimiz fındık desteklemeleri için 2016 yılında dönüm başına 170 TL üreticiye destekleme yapacak. İşte adaletsizlikte tam da burada başlıyor. 

  Bir üreticinin 5 dönüm arazisi var, bir başka üreticinin 800 dönüm arazisi var. 5 dönüm arazisi olan üretici 850 TL destekleme bedeli alırken, 800 dönüm arazisi olan 130 bin TL destekleme alıyor. 1 ton fındık yapan üreticiye de aynı destekleme ödemesi yapılıyor, 50 ton fındık yapan üreticiye de aynı ödeme yapılıyor. Yani fakir yine fakir,  zengin yine zengin. 

  Konunun uzmanları bir araya gelip bu konuyu yeniden değerlendirmeli. 170 TL dönüm başı destekleme miktarı sabit olmamalı. Örneğin destekleme 5 dönüme kadar dönüm başı 250 TL, 5-10 dönüm arası 225 TL, 10-15 dönüm arası 200 TL gibi düzenlemeler getirilmeli 50 dönüm sonrasına da destekleme verilmemeli. Ya da 50 dönüm sonrası dönüm başı 10 tl gibi rakamlar verilmeli. 50 dönüm arazisi olan bir vatandaşın ekonomik durumu zaten gayet iyi. Burada esas küçük üreticilere destek olup onları kalkındırmak olmalı. Arazisi az olan üreticiye destekleme miktarını yüksek vermeli, arazisi çok olan üreticiye ise destekleme miktarını düşük vermeli. Belli bir dönüm sonrası da destekleme vermemeli. 

  Üretici 40 ton fındık yapıyor 8 TL’den satsa 320 bin TL gelir elde ediyor. Yarısını masrafa çıksın aylık 10 bin TL geliri olmuş oluyor. Daha ne olacaktı. Devletimiz bu üreticiyle 1 ton fındık yapan üreticiyi aynı kefeye koymamalı. Siyasilerimiz, Oda Başkanları bu konuyu değerlendirmeli ve Hakkı’nın hakkını Hakkı’ya verilmesi konusunda öncülük etmeli.

  Ödemeler konusunda yaşanan adaletsizliklerle ilgili, yanlış beyan, ormanlık, tarla ve boş arazilerin fındık arazisi olarak gösterilip devletimizin iyi niyetini suiistimal edip haksız kazanç sağlayanlardan hiç bahsetmiyorum. Çünkü bu konuda ilgili kurumlar ve yetkililer zaten gereğini yapıyor! dur.

  Kaynak :
  Bu Makale 854 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.