• Fındık Fiyatını Kim Düşürüyor?

  Fındık Fiyatını Kim Düşürüyor?

  21 Nisan 2016
  Bir süredir gündemden hiç düşmüyor fındık fiyatları. Düşmeyeceğe de benziyor. Fındık fiyatları ani düşüşle 7 TL seviyelerine geriledi.

   
  | Devamı
   

  Bir önceki yazımda “don için dua edeceğimize 8 TL’nin altına düşmemesi için dua edelim” demiştim. Ben böyle dedim, ben böyle yazdım, bak nasıl tahmin ettim diye övünecek değilim. Sadece piyasanın gidişatı buydu ve en büyük korkum ise fındık fiyatının çıkması için don afeti isteyenlere karşın Allah’ın farklı bir bela ve musibet vermesiydi. Bu korkum ve endişem halen daha devam etmektedir.

  Fındık fiyatlarını kimin düşürdüğüne dair herkes bir birini suçladı. Düşüşün faturası birilerine çıkartılmak istendi. Ticaret Borsaları Ziraat Odalarını, Ziraat Odaları ise Ticaret Borsalarını suçladı. Buralardan gerçek suçlu bulunamayınca iki sene önce Türkiye fındık piyasasına Oltan Gıda’yı satın alarak doğrudan giriş yapan Ferrero tekelleşmeyle suçlandı ve suçlanmaya da devam ediliyor. Bu gelişmeler yaşanırken devletin tekelleşmeye ve fındık fiyatındaki düşüşlere müdahale etmesi talep edildi.

  Sıradan gidecek olursak, Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı ve piyasanın en büyük firması Oltan Gıda, Kinder ve Nutella'nın üreticisi olan İtalyan Ferrero'ya satıldı. Oltan Gıda'nın cirosu 500 milyon doları geçiyordu. Oltan Gıda’da fındık satışının yüzde 70’ini Ferrero’ya yapıyordu. Yani üretici fındığını üretiyor, manav dediğimiz tüccarlara; Manavlar ise Baron dediğimiz fabrikalara satıyordu. Baronlar ise Türkiye fındık devi Oltan Gıda’ya, Oltan Gıda ise aldığı fındığın%70’ini Ferrero’ya satmaktaydı. Oltan Gıda’yı Ferrero satın aldı ve Baronlardan ve piyasadan fındığı doğrudan kendisi topladı. Değişen tek şey Oltan Gıda’nın aradan çıkması oldu. Dolayısıyla Ferrero’nun tekelleşmeyle suçlanması fındık fiyatlarındaki düşüşün sorumlusu değil. Madem Ferrero suçlu, yıllardır Oltan Gıda’yı neden kimse tekelleşmeyle suçlamadı. Dün Oltan Gıda’nın alıp Ferrero’ya sattığı fındığı şimdi Ferrero firması doğrudan kendisi alıyor.
   
  Ferrero tüm fabrikalarında kullandığı fındığın yüzde 80’nini Türkiye’den alıyor. Ferrero’nun yıllık cirosu ise yaklaşık 10 milyar Euro. Ferrero 2013 yılında dünya çapındaki 19. fabrikasını 300 milyon liralık yatırımla Manisa’da açmıştı.

  Böyle büyük bir firmanın yatırım ve satışlarını devletimiz onaylamıştır. Ferrero’nun Oltan Gıdayı satın alması aşamasında firmanın dosyası 3-4 ay rekabet kurulunda bekledi. Madem tekelleşme olacaktı rekabet kurulu neden yatırım ve satışa onay verdi. Şimdi duruma devletimiz siyasilerimiz müdahale etsin beklentisinde olanlar boşuna beklemesin. Dudağımıza fındık fiyatı çıkacak diye bal çalan siyasilerimizde durumun çoook farkındalar. 

  2016 Ocak ayı içerisinde Tarım Bakanı Çelik,  “Gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz.” Dedi. Neden almıyor o zaman. Bakan bu açıklamayı yaptığında fındık fiyatı 10 TL idi. Şimdi fındık fiyatı 7 TL seviyelerinde. Bunlar siyaset kokan laflar. Fındıkta fazlalık olacak ki devlet piyasayı dengelemek için fazlalık ürünleri kendisi satın alsın. Piyasa da öyle bir fazlalık fındık mı var ki 50 bin ton fındık alacak. Velev ki aldı. Piyasada fındık 7 TL devlet 15 TL’den fındık mı alacak. Böyle bir beklentide, açıklamada akıllara ziyandır. Bu üretici, TMO ve Fiskobirlik filmini daha önce çok izledi. Yeni bir film varsa üreticiye izletmek lazım. Yoksa bu tarz filim daha tutmaz. 

  Kimse devletin fındığa müdahale etmesini beklemesin. Devletimiz üreticinin yanında olacaksa destekleme ödemelerinin yeninden belirlenmesi gerekir. Üreticimizin de mutlu olabilmesi için özüne dönmesi şart.

  Kaynak :
  Bu Makale 1154 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.