• Fındık 25 TL olacak

  Fındık 25 TL olacak

  06 Nisan 2016
  Fındık fiyatının çıkmasını merakla bekleyenlere müjdeli haber vermeyi çok isterdim. Evet, fındık 25 TL olacak.

   
  | Devamı
   

  Ama şuan ki hesaplamalara göre yaklaşık 2025 yılına tekabül ediyor. Her 10 senede bir fındık fiyatının ani çıkışları göz önünde bulundurulacak olursak geçtiğimiz sene ki fiyat artışının yeniden yakalanması 2025 yıllarında yeniden mümkün gibi. 10 sene önce fındığın aniden 7,30 TL’lere çıkıp yeniden 2,30 TL’lere inmesini zannedersem henüz unutmadık.

  Ben fındık tüccarı ya da fındık için yatırım yapmış biri değilim. Senelik 1 ton fındık yapan bir üreticiyim aynı zamanda. Ancak ortada bir realite var.  İsterseniz sıradan gidelim. Yaşanan don afeti nedeniyle fındık piyasasında bir daralma olmuştu. Bu duruma fındık üreticileri, tüccarlar ve baronlar hazırlıksız yakalandılar.

  Fındık baronlarının yurtdışına yapmış oldukları taahhütlerini (alevra satış) yerine getirmeleri gerektiğinden önemli olan fiyat değil fındık miktarıydı. Bu nedenle fiyatta sınır tanımadan piyasada ne kadar fındık varsa toplamak istediler ve fiyatlar zirve yaptı.

  Yaşanan bu durumdan herkes bir ders çıkarttı. Şoku erken atlatan piyasalar ve baronlar durumu fırsata çevirme yollarını aradılar. 2015 yılında fiyatların en zirve yaptığı dönemde fındık fiyatları 22 TL’lerdeyken yurtdışıyla alevra satış denilen anlaşmalar yapıldı. 2015 yılının mahsulü henüz daha fındık daldayken 15 TL’den yurt dışına satıldı. Tabir yerindeyse dananın kuyruğu işte burada koptu. Bu durum sektördeki herkes tarafından bilinmesine rağmen üretici üzerinden siyaset yapıldı. Bu ne demektir, tüccarların 2015 yılında üreticiden 9-10 TL’ye fındığı alıp yurt dışına 15 TL’ye satması demektir. Herkes ticaret yapıyor.  İster adına tüccar deyin ister baron. Üreticiden 10 TL’ye alacak ki kar ederek 15 TL’ye yurt dışına satabilsin. Fiyatların bu şekilde olacağı 2015 Mart ayında az çok belliydi.

  Şimdi gelelim bundan sonra fındık fiyatları ne olur. 2015 yılından yaklaşık 130 bin ton fındık üretici elinde ve 2016 yılına devredecek gözüküyor. Hendek bölgesinde tahmini 2016 rekolte 300 bin ton bahsediliyor. Bizim bölgemizde hep don olayı yaşansa, fındık yansa yine de 100 bin ton fındık oluyor.  Bu rakamlar gösteriyor ki yeni sezonda fındık sıkıntısı olmayacak. Fındık da ki daralma ihracata dayalı. İhracat yapılacak fındıkta sıkıntı olmadı mı iç piyasada zaten fazla tüketim yok. Bu nedenle fiyatlar artış göstermeyecektir.

  Mart ayı içerisinde rekolte tespiti yapılıyor. Uzmanlar şuanda fındık bahçelerindedir ya da yeni tamamlanmıştır. Mart ayının sonunda ya da Nisan ayının başlarında ise alevra satış dediğimiz yurtdışı anlaşmaları fındık baronları tarafından yapılır. Bu nedenle şu aralar fındık fiyatlarında suni çıkışlar yaşanabilir. Fındık fiyatı 12 TL’ye çıkmış olsa alevra satışlar 8-9 TL’den yapılacak demektir. Bu da yeni sezonda üreticiden fındığın 6-7 TL’den alınacağı anlamına gelir. Rakamlar 1 TL aşağı yukarı oynayabilir. Ancak şurası kesin ki yeni sezonda fındık fiyatlarının 15 TL’ye çıkması için don duasına çıkmak yerine, şayet bir dua edeceksek 8 TL’nin altına düşmemesi için dua edelim.

  Kaynak :
  Bu Makale 3773 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.