• Fark Oluşturabilmek

  Fark Oluşturabilmek

  05 Nisan 2016
  Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden yazar bir adam varmış. Çalışmaya başlamadan önce sahilde bir yürüyüş yaparmış.

   
  | Devamı
   

  Bir gün sahilde yürürken plaja doğru baktığında dans eder gibi hareketler yapan bir insan silueti görmüş. Başlayan güne dans eden biri olabileceğini düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve dans etmediğini görmüş. Birkaç adım koşuyor, yerden bir şey alıyor ve Okyanusa fırlatıyormuş. Biraz daha yaklaşınca seslenmiş;

  -Günaydın ne yapıyorsun böyle?
  Genç adam durmuş, başını kaldırmış ve cevap vermiş:
  -Okyanusa denizyıldızı atıyorum.
  -“Sanırım şöyle sormalıydım” demiş Bilge adam
  -“Neden okyanusa denizyıldızı atıyorsun?”
  -Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler.
  -Ama delikanlı görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı denizyıldızlarıyla dolu. Hiçbir şey fark etmez.
  Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir denizyıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış.
  -Bunun için fark etti!

  Bu cevap bilgeyi şaşırtmış, ne söyleyeceğini bilememiş. Geriye dönmüş, yazısının başına geçmek üzere kulübesine gitmiş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya çalışırken genç adamın görüntüsü önünden gitmemiş. Aklından çıkarmaya çalışmış, bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru fark etmiş ki, o koca bilim adamı, o büyük şair, bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu gencin aslında yaptığının evrende bir gözlemci olmayı ve bir fark yaratmayı seçmek olduğunu anlamış. Utanmış. O gece sıkıntı içerisinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması gerektiğini düşünerek uyanmış. Yataktan kalkmış giyinmiş, sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahı onunla Okyanusa denizyıldızı atarak geçirmiş.

  “Hepimize bir fark oluşturma yeteneği bahşedilmiştir. Eğer biz o genç adam gibi, bu yeteneğimizin farkına varabilirsek, görüş (geniş görüşlülük) gücümüz sayesinde geleceği şekillendirme kudretini elde edebiliriz.

  Hepimiz kendi yıldızımızı bulmalıyız. Eğer yıldızımızı akıllıca ve iyi fırlatabilirsek, dünya hiç kuşkusuz harika bir yer olacaktır.”

  Bir benle mi olacak demeyin. Bir kişinin bile hayatına dokunmak, yoluna ışık tutmak. Büyük bir mütefekkirin de dediği gibi; Aç herkese, açabildiğin kadar sineni; ummanlar gibi olsun! 

  İnançla geril ve insana sevgi duy; kalmasın alâka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül!..

  Yaşamın kıyısında bizleri bekleyen milyonlarca yıldızlar var. İlgi bekleyen, sahip çıkılmayı bekleyen sevgi ve şefkate muhtaç milyonlarca yıldız. Hepsini okyanusa atmak mümkün olmasa da   en azından içlerinden birkaç tane atabileceğiz yıldırlar var. Onlara sahip çıkabilsek hoş olmaz mı? Ne dersiniz…

  Kaynak :
  Bu Makale 557 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.