• Erdoğan - Putin Kayıkçı Kavgası

  Erdoğan - Putin Kayıkçı Kavgası

  20 Aralık 2015
  Haliç’te ilk köprünün 6. Yüzyılda Eyüp-Sütlüce arasında olduğu söylenmektedir.

   
  | Devamı
   

  İstanbul’un fethi zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından da bir köprü yaptırılmış. Daha sonra 5 değişik köprü, değişik padişahlar döneminde kullanılmıştır. 

  O zamanlar Haliç’te kayıkçılar Eminönü ile Karaköy arasında yolcu taşıma mücadelesi içinde müşteri beklerken kendi aralarında kavgaya tutuşurlarmış. Kavga sırasında haykırışlar, sesler yükselir, kürekler havada uçuşur, sağa sola savrulurmuş. Aslında düzmece olan bu kavgada kürek kullananların başına hiç kürek değmezmiş, ama etrafta toplanan halkın başına çarparmış. Kavga su üzerinde olduğu ve kayıkların küçük olması nedeniyle devrilme tehlikesi söz konusu olduğu için kavga kısa sürer ve taraflar normal işlerine devam ederlermiş. 
  Günümüzde de kayıkçı kavgası denince; ciddi ve önemli sonuçlar doğurmayan, her iki tarafa da fazla zarar vermeyen kavgalar akla gelmektedir. 

  24 Kasımda bir Rus uçağının, hava sahamızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesi üzerine Türkiye ve Rusya arasında bir kriz ortaya çıkmıştır. Rusya, uçağının Türkiye hava sahasına girmediğini ileri sürerken, Türkiye; pilotların defalarca uyarıldıkları halde hava sahamızı terk etmediği için, angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü savunmaktadır. Olaydan sonra her iki taraftan yapılan açıklamalarla ortam iyice gerginleşmiş, mağdur görünümünde olan Rusya özür dileme ve tazminat isteğinde bulunmuş ve olayı uluslararası platforma taşımıştır. “Sen bilirsin deyince değirmende kavga çıkmaz” derler. 

  Ama bu olayda her iki tarafın da sözcüleri bu atasözünü bilmemektedir. Rusya’nın başkanı deliliğiyle ünlüdür. Karşısındaki de onun gibi deli olursa üçüncü dünya savaşının çıkması işten bile değildir. Ortada istenmeyen bir olay vardır. Uluslararası adalet divanı olayı inceler, hak edenin cezasını keser ve olay da tatlıya bağlanabilir. Ancak iki taraftan birinin yukarıdaki atasözümüze itibar etmesi, deliyle deli olmaması gerekmektedir. 

  Dilerim ki bu da bizim cumhurbaşkanımız olsun, iki lider arasındaki bu sürtüşme yalnızca basit bir kayıkçı kavgası olarak kalsın ve olay onarılmaz yaralar açmadan kapansın…

  Kaynak :
  Bu Makale 632 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.