• Bülent Arınç bunu hep yapıyor

  Bülent Arınç bunu hep yapıyor

  03 Haziran 2016
  Bülent Arınç; parti başkanlığı yapmamış olsa da siyaset tarihine adını yazdırmış politikacılardan biridir.

   
  | Devamı
   

  AKP’nin kurucularından olması da parti içinde önemini arttırmaktadır.
  En önemli özelliği de doğru bildiğini, damdan düşer gibi söylemesidir. Ancak, bazı programların fragman denilen tanıtıcı açıklamaları gibi, onun gelecek sefer söyleyeceklerini beklemek gerekiyor.

  Arınç’ın zaman zaman yaptığı konuşmalar, muhalefeti ya da AKP karşıtı olanları umutlandırmaktadır. Daha önce yaptığı birçok konuşmada, sanki gelecek sayıda yer yerinden oynayacak gibi açıklamalar yapacağına dair ipuçları vermiştir. Ancak bekleyenlerin hevesi kursağında kalmıştır. 
  Daha önce gezi olayları sırasında bir açıklama yaptı. Herkes AKP içinde bir ayrışma olacağı umuduna kapıldı. Ancak sonra hiçbir şey olmadı.
  Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili bir açıklama yaptı. Hatta öyle bir laf etti ki; herkes, sanki Ankara belediyesinde bir deprem olacakmış gibi bir umutla, seçimin geçmesini bekledi. Ama gene hayaller kısa sürdü.

  Şimdi de, olağanüstü kongreye davet konusunda, alınmış, küsmüş gibi bir görüntü sergiledi. Gene; “acaba bazı sırları açıklayacak mı” umuduyla beklentiler başladı. Bakalım bu kez partiye dokunur bir açıklama yapacak mı?

  Yeni hükümetin ömrü 

  Binali Yıldırım başkanlığında kurulan yeni hükümetin ömrü konusunda çeşitli tahminler yapılıyor. Bunlar arasında başa çıkan; yeni başbakanın daha seçilmeden önce yaptığı konuşmada ‘padişahım çok yaşa’ türünden kullandığı övgü dolu cümlelerle güven sağladığı ve dolayısıyla da görevde kalma sürecinin uzun olacağı şeklinde.
  Ancak, her ne kadar verilen emir doğrultusunda ülkeyi yönetse de, bir parti başkanından beklenen; partinin oyunun arttırılması, hiç değilse korunmasıdır.

  Siyasette bir kişide aranan en önemli özelliğin; düzgün konuşma ve buna bağlı olarak da karşısındakileri inandırma ve ikna etme yeteneğinin yüksek olmasıdır. Fakat yeni başbakan eskilerin ‘irticalen’ dedikleri, hazırlıksız konuşma konusunda çok yetersiz. Zaten bunu da genel başkanlığa aday gösterildiğinde çıktığı kürsüde bir Temel fıkrası ile anlatmaya çalıştı. Genel başkan seçildikten sonra da, sesinin azizliğine uğramasının yanında, iki kelimeye bir araya getirip konuşamadı.
  Bu konuşmada yaptığı tek şey, yukarıda belirttiğimiz gibi, cumhurbaşkanına bağlılığını ifade eden sözlerden oluşan açıklamasıydı.
  Bu da ileride yapılacak bir seçimde, partinin ciddi bir oy kaybına uğrayacağı anlamına gelebilir. Elbette bu kadar kurt politikacıların olduğu bir partide öyle bir ortama düşülmesine göz yumulması beklenemez. 

  Kısaca; seçimler yaklaştıkça, yapılan kamuoyu yoklamaları Sayın Yıldırım’la seçime gidilmemesi konusunu gündeme getirebilir.
  Bunu da en iyi sayın cumhurbaşkanımız bilir ve de gereğini yapacaktır.

  Kaynak :
  Bu Makale 521 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.