• Boşuna Beklemeyin Fındık Fiyatı Çıkmayacak

  Boşuna Beklemeyin Fındık Fiyatı Çıkmayacak

  16 Mart 2016
  Son zamanların şüphesiz en çok tartışılan, merakla beklenen konusu fındık fiyatlarının yükselmesi.

   
  | Devamı
   

  İnsanoğlunun her zaman ki hırs ve tamah-ı fındık fiyatlarının da çıkması konusunda pervasızca kendini göstermeye başladı. İki sene önce 5 TL den fındık satanlar, 6 TL’ye çıksın da satayım diye bekleyenler, Allah’ın don afeti dilemesi sonucu fındıkların yanmasıyla fiyatlar 20 TL’nin üzerine çıktı. Dün fındık 6 TL’ye çıkınca satacağım diyenler 20 TL’ye çıkınca satmadı. Şimdi fiyat düşünce fındık fiyatının tekrar çıkması için Allah’ın tekrar don afeti vermesi için dua eder oldu. 

  Fındık fiyatının çıkıp çıkmamasından ziyade asıl önemli olan insanların Allah’tan hayırlısını istemek yerine Bela ve Musibet istemesi. Allah'tan bela ve musibet istenilmez. Bu mümince, Müslümanca bir davranış asla değildir.  Biz hakkımızda neyin hayırlı neyin hayırsız olacağını bilemeyiz. Allah ol der ve olur. Allah (c.c.) Bakara suresinde(216) '' belki de sizin hoşlanmadığınız şey, hakkınızda hayırlı olur, hoşlandığınız şey ise sizin için bir şer olur, Allah bilir siz bilmezsiniz'' buyuruyor.

  Mümin musibetler karşısında sabreder, nimetler karşısında ise Şükreder. Her iki durumda da sevabını ve mükâfatını alır. Yoksa aksiyle tokat yer.  Bu hal üzere konuşacak olursak şayet musibet isteyenlerin Allah dualarını kabul ederse Allah muhafaza, Rabbim öyle bir musibet verir ki fındık verecek ne bahçemiz ne ocağımız kalır. Bu gidişle fındık fiyatlarının çıkması için musibet isteyenler büyük bir hüsrana uğrayacak ve fındık fiyatları tarihin belki de en dip fiyatlarını görecektir. Bu işin manevi kısmına bakan yönüdür. Teknik kısmını bir sonraki yazıda değerlendirelim.

  Olayın diğer bir vahhamiyeti ise, son zamanlarda fındık fiyatının tekrar çıkması için don afeti yaşansın diye dua ediyoruz diyenlere, herkesin sessiz kalması.

  Müftümüz, İmamlarımız, kanaat önderlerimiz, mangalda kül bırakmayanlarımız, dini sadece kendisi yaşadığını zannedenlerimiz, dinimizi takke ve cübbeden ibaret görenlerimiz, her konuda bir çift lafı olanlar, en ufak bir meseleyi dahi Allah yolunda cihad olarak değerlendirenlerden bir tanesi dahi çıkıp “Kardeşim Allah’tan bela ve musibet istenilmez. Siz ne yapıyorsunuz.” Demiyor.

  Hepimiz bu gemideyiz. Allah böyle bir durumda bir bela ve musibet verdimi topluma verecektir. Komşuma gelen bela ve musibet bana da sana da gelecektir. Sel oldu mu önüne ne kattıysa götürecektir. Don olayı yaşandığında telin üst tarafındaki bahçeye don vurup alt tarafındakine vurmamazlık olmayacaktır.  Herkesin aklını başına alıp Allahtan hayırlısını isteme noktasında duacı olmalıdır.

  Kaynak :
  Bu Makale 1473 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
1

Yazı

Kalemine sağlık abi 

Misafir yazdı. 17 Mart, 2016 19:55

0 Alkış / 0 Kınama

2

TEBRİK EDERİM

Bütün Samimiyetimle sizi tebrik ederim. Makale süper.

Misafir yazdı. 16 Mart, 2016 13:13

0 Alkış / 0 Kınama

 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.