• Anne Babaya Çocuk Eğitiminde Öneriler

  Anne Babaya Çocuk Eğitiminde Öneriler

  19 Aralık 2015
  Çocukta görülen başarısızlık çoğu kez sevgi azlığından doğmaktadır. Okullarımızdaki uyumsuz çocukların genelde sevgiye muhtaç olduğunu görürüz.

   
  | Devamı
   

   Bir gülfidanı nasıl suya, havaya, ışığa ve toprağa muhtaç ise; çocukta sevginin şefkatin, karşılıklı saygının olduğu mutlu bir aile toprağına muhtaçtır.

  Bir babanın çocukları için yapabileceği en önemli şey, annelerini sevmektir. Bir annenin çocukları için yapabileceği en önemli şey babalarını sevmektir.

  Anne ve babaların birbirlerine duydukları sevgiyi çocuklarının önünde göstermeleri çok önemlidir.

  Oyun, çocuğun mesleğidir.  Çocuğun ruh sağlığı sevilmek ve oynamaktır. Okul çocuğunu oyundan kesmek,  alıkoymak yanlıştır. Çocuğu öğretmeden soğutmanın en kestirme yoludur.

  Çocuğun parayı tanıması ve para kullanma becerisi kazanabilmesi için ona mutlaka düzenli olarak harçlık verilmesi gerekir. Meşgul dahi olsanız çocuklarınız bir şey sorduklarında daha sonra anlatırsın diyerek geri çevirmeyin. Herhangi bir soru sorduklarında sakın onları susturmayın
   Okuldan gelen çocuklarınıza bu gün derste başarılı mıydın? Sorusu yerine günün nasıl geçti? Hoş Geldin cümleleriyle karşılanmalıdır.  Okul başarısı yüksek çocukları incelediğimizde çocuğuna sarılan, öpen ve onunla küçüklüğünde ilgilenen babayı buluruz.

   Çocuğunuza her şeyi hazır olarak vermeyin. Yoksa sürekli yardım bekleyen, kendi beceri ve yeteneklerine güvenmeyen bir insan haline gelir.

  Ceza hiçbir şekilde küçük düşürücü olmamalı, şiddet taşımamalıdır. Ödülün zamanını ve şeklini çocuk değil, siz kararlaştırmalısınız. Çocuğunuza bir şeyler öğretirken sevgi dolu ve kibarca davranılmalı.
  Herkesin önünde çocuğunuzu övün. Tenkitlerini bir kenara çekerek söyle. Çocuklarınızı çokça öpün. Çocuğunuzu bütün özellikleriyle sevin. Kendisinde bulunmayan vasıfları aramayın. Bunları kazandırmak için çocuğu sıkıştırmayalım.

  Televizyonla ilgili de hangi programı izleyeceğine beraber karar verin.   Kendimiz televizyon izlerken çocuğunuzdan ders çalışmasını beklemeyelim.

  Sorunları şiddete başvurmadan çözmeye çalışalım. Çocuklarınıza ana kuzusu (çocuk) muamelesi yapmayın. Onları yetişkin bir insan olarak görelim. Çocuklarınızla aranıza köprüler kurun. Duvarlar örmeyin.
  Kardeş kavgalarında adil davranalım. Kesinlikle çocuğunuz yanında, birinin uygulamalarını eleştirmeyiniz.

  Çocuklarda görülen başarısızlıklar çoğu kez sevgi azlığından doğmaktır. Çocuğun derslerini takip etme yalnızca annenin üzerine bırakılmamalı. Baba da toplantılara katılmalı, çocuğunun okuldaki durumuyla ilgili bilgi almalıdır.

  Anne babalar çocuklarının daha da başarılı olmasını istiyorlarsa; onların yanında, öğretmenleriyle kurdukları sevgi bağını zedeleyici tutum ve söylemlerden uzak durmalıdırlar.

  Eğer çocuğunuzun bir problemi (davranış, ders çalışma, beslenme, sağlık vb.)  varsa bunu mutlaka öğretmeniyle paylaşın. Öğrencinin başarısını artırmak için yapılan veli toplantılarına katılma konusunda titiz davranın.

  Çocuğunuzun kelime hazinelerinin gelişme sebeplerinden birinin onlarla erişkin bir kişiyle konuşuluyormuş gibi konuşulması olduğunu akıldan çıkarmamalıyız.

  Çocukların ev işlerinde yardım etmelerine imkân sağlayın. Çocukların bakım, gelişim ve eğitiminin verimli bir şekilde sağlanabilmesi ailenin çocuk eğitimi konusunda bilinçlendirilmesiyle mümkün olacaktır. Anne ve babalar bu konuda ne kadar bilgili olursa çocuklarını o kadar sağlıklı eğiteceklerdir.

  En büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu unutmayalım.

  Kaynak :
  Bu Makale 617 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.