• AKP Atatürk’ün yolunda

  AKP Atatürk’ün yolunda

  02 Mayıs 2016
  Yanmış, yok olmuş, bir devletin küllerinden bir Cumhuriyet ortaya çıkaran Atatürk ve arkadaşları, yeni devletin tam bir demokrasi içinde yaşamını sürdürmesini düşünmüşlerdir.

   
  | Devamı
   

  Kurtuluş Savaşına ilk adımın atıldığı günden itibaren hareketin başında Mustafa Kemal vardır. Kararlar her ne kadar uzun tartışmalar sonunda alınıyor olsa da, genellikle onun önerilerinin en doğru karar olduğu konusunda oy birliği sağlanmıştır. 

  Dolayısıyla gerek savaş boyunca, gerekse yeni devletin kuruluşundan sonra yapılan devrimlerin Atatürk’e mal edilmesi çok yerindedir.

  Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra Ankara’da bir meclis toplanması, daha sonra da yönetimin adının Cumhuriyet olarak benimsenmesi de onun önerileri doğrultusunda gerçekleşmiştir.

  Demokrasiye geçilirken izlenecek yolu da o belirlemiş olmalıdır.

  Tepeden inme demokrasi yerine, toplumun gereksinim ve karakterine uygun bir yol izlenmiştir.

  Başlangıçta tek partiyle başlayan demokrasi uygulamasının, ilerleyen zamanda çok partili seçimlerle devam etmesi kaçınılmazdır. Ancak her şeyin bir zamanı vardır. 

  O zamanın gelip gelmediğini görmek için denemeler yapmak gerekir.
  İşte o denemelerin ilki 1925 yılında yapılmış, henüz erken olduğu görülmüş ve hedef biraz ötelenmiştir. Hatta ikinci kez de denenmiş ve gene toplumun hazır olmadığı anlaşılmıştır.

  Daha sonra gerçekleştirilen çok partili demokrasi uygulamasını ne yazık ki o büyük insan görememiştir. Ama onun hayali sonunda gerçekleşmiştir.

  Sonuçta Atatürk hayalini kurduğu toplum düzenini adım adım gerçekleştirmiştir.

  Bugün Recep Tayyip Erdoğan da hayalindeki şeriat düzenini gerçekleştirebilmek için, Atatürk’ün kurduğu sistemin kendisine engel olan kesimlerini kademe kademe ortadan kaldırmaya devam etmektedir. 

  Sona yaklaşılmış hesabı yapılarak, özlenen düzenin en büyük engeli olarak görülen laiklik ilkesinin ortadan kaldırılması için anayasayı değiştirmeyi planlarken, tıpkı Atatürk’ün çok partili demokrasi denemesi gibi, o da, dava arkadaşlarından birine anayasadan laikliğin kaldırılması şeklinde bir düşünce ortaya attırarak bir nabız yoklaması yaptırmıştır. 

  Deneme geri tepmiştir. Ama şimdi de B planını uygulama yoluna gidilecektir.

  Yani kendine, ilkelerini ortadan kaldırmaya çalıştığı Atatürk’ü örnek almıştır.

  Kaynak :
  Bu Makale 522 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.