• Vatandaş Cemil

  Vatandaş Cemil

  11 Şubat 2016
  Merhabalar ben Vatandaş Cemil. Yıllarca köşe yazılarını ekonomistler profesörler vs. hegemonyaları altına aldılar. Ama memleketin sokaklarında gezmeyen insanlar üst katlardan baktıklarında sokakları daha temiz insanları daha mutlu sanabiliyorlar.

   
  | Devamı
   

  Mutlu sanmasalar da karınca gibi görüyorlar ve ayakaltındaki hareketlerini uğraşlarını amaçsızca bir devinim gibi algılayabiliyorlar. Hâlbuki biz de yaşıyoruz ve bizim de dertlerimiz var. Ne biz sizsiz yapamayız, ne de siz bizsiz. Her şey birbiriyle alakalı demeye çalışıyorum. 

  Neyse vatandaş olarak siyasete de laf atmak isterim ama şu sıralar gündemde "başkan olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu" şeklinde bir replik var. Ben başkan olamayacağıma göre, çok da umurumda değil. Ama umurumda olan şeyler var mesela cebime giren paranın daha hızlı tükendiğini fark ediyorum ama daha zor cebime giriyor. Bunun birkaç sebebi olabilir ama bugün vurgulamak istediğim yaşadığım yerde sporla çoğalan zincir marketler. Cin gibi bir kafanın ürünü zaten kurucu market ismi de üç harfli. Böyle söyleyince sanki ben bu işletmelere düşmanmışım izlenimi oluşabilir fakat değilim. Hatta ara ara alışveriş de yapıyorum. Bu marketler sayesinde ulaşıyoruz daha kaliteli hizmete ama bunlar büyük sermaye kuruluşları. Ancak Küçük sermayelerden besleniyorlar. Yani bir mecrada küçük sermayeleri tüketiyorlar ve yeni bir büyük sermaye şubesi açıyorlar. Kazanç sağladıkları yerlere hiç bir fayda sağlamıyorlar diyemesek de minimum düzeyde ilerliyorlar. 

  Büyük ciroları yaparken asgariye yakın ücretle işçi maliyetiyle çalışıp tüm katlılığı alıp ne idüğü belirsiz sermayelerine katıp kazanç sağladıkları şehirleri fakirleştiriyorlar. Hâlbuki yerel bir işletme sahibi yani küçük esnaf bu paraları kazansa para şehirde kalacak ve herkes bu pastadan nasiplenecek. Vatandaş olarak beklentim bu zincir market gruplarına bir sınırlama getirilmesi ve yeterli esnafın korunması gerekliliğidir. Bunun sonucunda halk da kazanacaktır.

  Kaynak :
  Bu Makale 984 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.