• ‘Oy’ Dediğin De Ne Ki…

  ‘Oy’ Dediğin De Ne Ki…

  19 Mayıs 2016
  Aziz Nesin’i hiç unutmayacağız. Çünkü günlük hayatta, onun Türk milleti hakkındaki yorumu ile ilgili o kadar çok olayla karşılaşıyoruz ki, haklı olduğunu kabul etmek zorunda kalıyoruz.

   
  | Devamı
   

  Gazetelerde okuyor ve inanmakta güçlük çekiyoruz: İki kadın bir eve giriyor, evdeki hanıma, kendisine büyü yapıldığını ve bundan kendisini kurtaracaklarını söylüyorlar. Ama bunun için ev sahibinin sokaktan taş toplayıp getirmesi gerekmektedir. O da öyle yapıyor ve taş toplamak için çıkıyor evden. Bu fırsatı iyi değerlendiren hırsızlar evde pahada ağır ne varsa dolduruyorlar heybelerine. Perde kapanıyor.

  Dolandırıcılık da bilimsel gelişmelere paralel olarak o kadar gelişti ki; cep telefonlarıyla insanlar öyle tuzağa düşürülüyorlar ki, bankadaki parasını çekip, evini yerini satıp, parasını kendi elleriyle dolandırıcının önüne seriyor insanlar.

  Bir gün önce, dolandırılması dikkatli bir polis memuru tarafından engellenen kadın, ertesi gün aynı dolandırıcılara varı yoğu ne varsa teslim edebiliyor.

  Silahlı bir soygunda, can korkusu nedeniyle insanın varı yoğu ne varsa vermesine bir şey diyeceğimiz yok da, doğruluğu çok tartışılır birkaç kelimeye inanıp da, belki de hayattaki tek güvenceleri olan mal varlığını bu vicdansızlara teslim etmenin mantıklı bir açıklaması olabilir mi?
  Aklı başında olan bir insanı kandırmak da o kadar kolay değildir. Bunun için özel yetenek gerekir. O yeteneğin temelinde de güzel konuşma, inandırıcı olma özelliği yatmaktadır. 

  İşte siyasette en etkili kullanılan da bu yöntemdir. En etkili konuşmayı yapan malı götürmektedir.

  İnsanların elindeki mal varlığı bu kadar kolay gasp edilebiliyorsa, bir kâğıdın üzerine mühür vurmaktan başka bir maliyeti olmayan oy’unu almak çok zor olmamalı.
  Eh Aziz Nesin…

  Bu millet var oldukça sen de hep anılacaksın demek ki…

  Kaynak :
  Bu Makale 815 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.