• Ünyeli şair- gönül insanı Beşlioğlu, yeni kitaplarıyla aramızda

  Ünyeli şair- gönül insanı Beşlioğlu, yeni kitaplarıyla aramızda

  14 Ağustos 2014

   
  | Devamı

  Ünyeli siyasetçi, hukukçu, kültür adamı, araştırmacı yazar, şair ve bir dönem, gazetemiz İpekyolu’nda da köşe yazarlığı yapan Av. İrfan Yıldız Beşlioğlu, Dalgalar Uzun Olacak (şiir; Mayıs 2013; Yasakmeyve Yayınları) ile Yaşam Ölüm ve Sözcükler(Aforizmalar; Eylül 2013; Artshop YAYINLARI) adlı 2 yeni kitap çıkardı. 

  Küçük yaşlardan itibaren kitap okumaya merakı olan ve kendisini geliştirerek 1991 senesinden “Rüzgârın Fili Yakınımdır”(İskenderiye Kütüphanesi Yayınları) adlı ilk kitabını yayınlayan Av. İrfan Yıldız Beşlioğlu; son aşamaya kadar 8 edebî eseri ile kültürümüze katkı yapmışken; son 2 eseriyle de, külliyatını 10 kitaba eriştirdi. Şair, “Kendimden Nağmeler” isimli (Özlü Sözler; Artshop Sanat Dükkânı) bir eserinin ise basım aşamasında olduğunu belirtti. 

  Bilgili, birikimli, deneyimli, nezaketli, insani değerlere çok önem veren, mütevazı, mülayim, munis ve ulvî bir kişilik. Kuşkusuz, kendisinin siyasetçi yönü değerlidir; avukatlığı ve köşe yazarlığı da değerlidir. Ama bunların dışında bir başka yönü de daha var: Şair! Ünye sokaklarında efendi ve sâkin biçimde yürüyen, 5 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki dedeye, boyacı çocuktan dilenci kadına selâm veren; selâm vermek için, karşılaştığı her kişinin yüzüne bakan; selâmı paylaşmak için can atan, cemâlinden fazilet ve iyilik akan.

  -BİZE, TÜRK ŞİİRİNDEKİ BACKGROUND(BEKRAUNT)’UNUZU ANLATIR MISINIZ?

  “-1986’dan bu yana ama özellikle de 1980’dan bu yana Türk Şiirinde varım. 1989 ilâ 2014 tarihleri arasında yayınlanan ama ciddî yayınevlerinden ve konuyu bilen yazarlarca yayınlanan Şiir Yıllıklarının tümüne yakınında İrfan Yıldız sayfası ya da sayfaları vardır. Ataol Behramoğlu’nun genel başkanlığı sırasında, TYS’ye davet edilip Türkiye Yazarlar Sendikasına üye oldum… 1991’den itibaren, Adnan Özer’le birlikte Düşler isimli şiir-kültür dergisini çıkardım…1995’ten başlayarak; Osman Çakmakçı, Birhan Keskin, Hasan Öztoprak ve İdris Özyol’la birlikte Göçebe Şiir Seçkisini yayınladım… Mayıs 2000’den sonra, Kaya Demiral ile birlikte, Uzak Şiir Seçkisini yayınladım.

  Şiir Âleminde, bu fakir için: Düşler’in genel yayın yönetmeni ve yazıişleri müdürlüğünü yaptığımdan ve tabii bu dergiyi çıkaranlardan olduğumdan, Düşler Ekibinden ya da DÜŞLER Şairi; Göçebe’yi yayınlayanlardan olduğumdan ve Göçebe, bir şiir hareketi olarak değerlendirildiğinden, Göçebe Şairi; Uzak’ı çıkarıp yayınlayan kişi olduğum için ve Uzak’taki yazıları ve düşüncelerimden dolayı Uzak Şair(i) denildi. Varlık dergisinde yayınlanan ilk şiirimde geçen “bu rüzgârların fili yakınımdır’ imgesinden dolayı, “rüzgârın fili’ mahlası yakıştırıldı. Ki, bunu da ilk söyleyen Atılgan Bayar’dır..
  Tarafım hakkında; 90 Kuşağı Şairi, Organik Şair, Yeni Memleketçi Şair, Aradakilerden gibi yorumlar da yapıldı. 90 Kuşağı değerlendirmesi Yücel Kayıran’ın, Organik Şair tespiti Osman Çakmakçı’nın, Yeni Memleketçi yorumu ise Hakan Arslanbenzer’e aittir.”

  İrfan Yıldız Beşlioğlu; Dalgalar Uzun Olacak (şiir; Mayıs 2013; Yasakmeyve Yayınları), Sıradan Sözler(Aforizmalar) –Artshop; 2013- ile Yaşam Ölüm ve Sözcükler(Aforizmalar; Eylül 2013; Artshop Yayınları)  adlı 3 yeni kitapla yeni bir çıkış yaptı. Dediğine göre, Artshop Sanat Dükkânından yayın sırasında bulunan Kendimden Nağmeler isimli 4. bir kitap daha gelmekte...

  “İlk şiirimi, lisedeyken, Ünye’de, Hasan Öz’ün çıkardığı Çağrı isimli mahallî gazetede, yayınladım”, diyor. Edebiyatçı ve şair sıfatıyla, şair olarak kabûl görerek, ciddî anlamda ilk kez, ‘Ya Cavidan Vaziyet Böyle Umumiyetle’ isimli, toplumsal çelişkilere, adâletsizliklere atıf yapan şiirimi, İstanbul Üniversitesinde bir graip genç aydının yayınladığı “Genç Hukukçular” da yayımladım. Sonrasında; Cumhuriyet Pazar (Eki)Fanatik- şiir, Broy, Geniş Zamanlar, Düşler, Varlık, H. Gösteri, Göçebe Şiir Seçkisi, A Atika, Şiir Ülkesi, Güzel Yazılar, Dize, Akatalpa, -Trabzon-Ada, Mortaka, Yazılıkaya, Felsefe/Yazın, (E) Edebiyat, Kaçak, Sincan İstasyonu, Şiir Ok’u, İkindi Yazıları, Kertenkele, Eliz, Kıyı, Kuzey Noktası, Canik, Gediz Edebiyat, Tan Edebiyat, Islık,  Sonra Edebiyat, Edebiyat ve Eleştiri gibi birçok dergi ve seçkide şiir, yazı ve söyleşilerimi yayınladım” diyor. 

  “1991’de İskenderiye Yayınlarından “Rüzgârın Fili Yakınımdır” adlı ilk şiir kitabımı çıkardım. Daha sonra sırasıyla 1996’da Göçebe Şiir Kitapları’ndan Çiçek Tozu Günleri’ni, 2005’te Uzaktan Dizeler’den Eğri Denizler Mermer Avlular’ı, 2006’da Uzaktan Dizeler’den Şapkasız İstanbul Destanı’nı, 2007 ‘de, Uzaktan Dizeler’den Kır Kıyısında Erkete Acılar’ı, 2009’de Mühür Kitaplığı’ndan Meryem Ana Sessizliği’ni, 2011’de Serüven Kitabevi’nden Modern Ordu Şairleri(Denemeler)’ni yayınladım”, diyor önceki kitaplarını anlatırken.

  “1989 ile 2014 arasında; Mehmet H. Doğan’ın, Metin Celâl’in, Veysel Çolak’ın, Hüseyin Alemdar’ın, Baki Ayhan T.’nin,  Osman Bolulu’nun, Şeref Bilsel/Cenk Gündoğdu ikilisinin, Hakan Arslanbenzer’in ve Mustafa Ergin Kılıç’ın ve şimdi ismi aklıma gelmeyen kişilerin hazırladığı yıllıklara şiirlerim seçildi” diyor.

  İrfan Yıldız(Beşlioğlu), birçok Antoloji ve Ansiklopedi’ye alınmış. Sözgelimi: Metin Celâl’in, Türk Şiirinde 1999 şairden 199 Şiir; Küçük İskender’in, Aşk Şiirleri Antolojisi; Erdal Doğan’ın, Her Güne Bir Şiir; Özcan Ünlü’nün, Türk Şiiri Antolojisi”; Refik Durbaş-Abdullah Özkan ikilisinin hazırladığı ve Boyut Yayınları’ndan çıkan 6 ciltlik Türk Şiiri Antolojisi;  Mehmet H. Doğan’ın hazırladığı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 2 ciltlik (Tanzimattan Günümüze)  Son Yüzyıl Edebiyatçılar Ansiklopedisi ve keza İhsan Işık’ın hazırladığı, Elvan Yayınlarından çıkan Yazarlar Ansiklopedisi’nde; Veysel Gültaş’ın hazırladığı,  Kadı Burhanettin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi’nde, Nisan 2012’de yayınlanan Türkiye Barolar Birliğinin seçkisi olan Hukukçu Şairler Seçkisinde… vb.

  Şiirimizde 90 Kuşağı tartışmalarında, Göçebe Şiiri tartışmalarında, Yapıntı Şiir/Organik(gerçek) şiir tartışmalarında ismi çok geçmiş. Tartışma ve yazılarda, ismini en çok zikreden, Osman Çakmakçı, Yücel Kayıran ve Adnan Özer’miş.

  Diğer yandan; Ordu Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Salih Okumuş’un hazırladığı Ordu Şairleri Antolojisi’nde; tümüyle görüntülü-sesli çekim ve kayıtlara  dayanan ve sülalesinden, ailesinden, kişisel ve edebî  tarihine değin birçok hususun  irdelendiği, etraflı bir İrfan Yıldız bölümü var’mış.  Gökhan Akçiçek’in hazırladığı ve yalnız 8 Ordulu şairin seçilip anlatıldığı, Ordulu Şairler Kitabı’nda hacimli bir İrfan Yıldız bölümü var’mış.  Ordu Valiliği’nin Ordu’yu edebî ve diğer değerleriyle tanıtan Kültür-Turizm, Edebiyat ve Sanatta Ordu kitabında da İrfan Yıldız’a önemli bir yer verilmiş. Ordu Valiliği Kültür-Turizm Müdürlüğü, Ordulu Yazar ve Şairlerin kitaplarını  da edinmiş ve İstanbul’daki Ordu Günlerinde ve Tüyap Kitap Fuarındaki Ordu’lu Sanatçıların Eserleri köşesinde tanıtmış. Okuyan İller-Okuyan Türkiye ya da Okuma Günleri- Yazarlar Kitaplarını Okuyor vb. başlığı altında Cumhurbaşkanlığı’nın düzenlediği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayesinde yapıldığı belirtilen Okuyan-Kent 52(Ordu) programına da, İrfan Yıldız Beşlioğlu da, pek ünlü şair gibi,  davet edilmiş ve kitaplarını, Ordu Kültür/Turizm İl Müdürlüğü edinmiş.

  Düşler dergisini çıkarırken, Taksim-Atatürk Kitaplığında, Enver Ercan’ın yönettiği panele katılmış. İ.Ü.Edebiyat Kulübü’nde, Âsaf Hâlet Çelebi konusunda sunum yapmış. Ordu Edebiyat Festivali kapsamında da panellere katılmış, sunumlar yapmış.

  Şimdiye kadar;  bir kez Uluslararası İstanbul Şiir Festivali(1.’sine) , dört kez Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali, 12 kez Ordu şiir Günleri, bir kez Samsun Şiir Günleri(Şehre Şiir Geldi), bir kez Trabzon Şiir Günleri programlarına çağrılı olarak katılmış ve şiir okumuş. Bunun yanında, TÜYAP-İstanbul Kitap Fuarında, Mühür Kitaplığı yayınlarında ve Yasakmeyve-Komşu Yayınları standında adına imza günü düzenlenmiş. Keza Trabzon’da, Uzun Sokak’ta bulunan Şehir Kulübünde, Şair Seyhan Gemici ve arkadaşları tarafından,  imza günü ve konuşmaya davet edilmiş… 

  Bir yer başka yerel gazetedeki söyleşisinde, “Kendisinin dostluk, arkadaşlık ve tanışıklık içinde bulunduğu yazar ve şairlerin bazılarını”: Attilâ İlhan(merhum), Faik Baysal(merhum)  Hilmi Yavuz, Mehmed Kemal(merhum), Özdemir İnce, Ercüment Uçarı(merhum), Cevat Çapan, Ataol Behramoğlu, Abdullah Nefes, Hüseyin Alemdar, Seyit Nezir, Veysel Çolak, Refik Durbaş, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol, Metin Celâl, Orhan Aklaya, Oktay Taftalı, Enver Ercan, Osman Çakmakçı, Birhan Keskin, Hasan Öztoprak, İdris Özyol, Kenan Sarıalioğlu,  B.Yalçın Hatunoğlu, Sıtkı Caney, İbrahim Kiras, Şaban Abak, Nejat Çavuş, Hüseyin Atlansoy, Yaşar Bedri, İlyas Tunç, Gökhan Akçiçek, Azer Yaran(merhum), Hayati Baki, Abdülkadir Budak,  Metin Cengiz, Ayten Mutlu, Leyla Şahin, Osman Hakan A., Vural Bahadır Bayrıl,  Osman Serhat Erkekli, Atılgan Bayar, Ogün Kaymak, Yücel Kayıran, Ahmet Ada, Engin Turgut,  Serdar Koçak, Alper Çeker, Özcan Ünlü, Hüseyin Avni Dede, Sefa Fersal, Orhan Kahyaoğlu, Tozan Alkan,  Hüseyin Avni Cinozoğlu, Haydar Ergülen, Mustafa Köz, Betül Tarıman, Şinasi Tepe, Selçuk Küpçük, Murat Karacan, Mustafa Ergin Kılıç, Ahmet Uysal, Ahmet Günbaş, İrfan Çifçi, Çağdaş Keçeci, Ömer Erdem, Şeref Bilsel, Serkan Türk, Ali Mustafa, Nedim Ali Zengin(merhum),Mevlana İdris Zengin, Fatma N., Mustafa Karaosmanoğlu, Nevzat Onmuş, Şerafettin Kaya, Murat Yalçın, Kaya Demiral, Devrim Demiral, Muammer Yavaş, İsa Yar, Erdinç Dinçer, Dursun Ali Akınet, Sinan Karadeniz, Yılmaz Demir, Salih Aydemir, Ahmet Yıldız, İbrahim Dizman, Rıfat Gürsoy,vb.” olarak saydıktan sonra; “Bir o kadar daha isim sayabilirim”, diyordu. Biz de, madem öyleyse sayın bakalım başka isimleri dedik ve saydı:

  “Enver Topaloğlu,  Sezai Sarıoğlu, Kulfani,  Durcan Yaşacan, Arslan Özdemir, Muzaffer Günay, Tevfik Karabulut, İsmet Erçal,  Ünal Yıldırım, Osman Akkuş, Cevdet Kudret(merhum), Metin Kaçan(Merhum),  Hasan Kaçan, Ömer Serdar, Mustafa Fırat, Yılmaz Arslan, Bedrettin Aykın, Mehmet Aycı, Kubilay Köseoğlu, Ahmet Telli, Sina Akyol, Ramis Dara, Cemile Düzgün, Hamdi Tanses, Hakan Arslanbenzer, Hami B. Çağdaş, Adem Turan, Adem Özbay, Nurettin Durman, Ali Günvar, Merih Akoğul, Salih Bolat, Celal Soycan, Hüseyin Cahit Kesre, İsmet Arasan,  Rüstem Gürler, Mehmet Can Doğan...
  vb. 

  -Bitti mi? Diyoruz.

  “-Biraz düşünürsem,  bir o kadar daha sayabilirim.  Bir anda hepsi aklıma gelmiyor,” diyor.

  Evet… Bir mübarek Âdem… İsmi İrfan Yıldız, soyismi Beşlioğlu. Ünyemize, Ordumuza renk veren, çeşni veren kişiliklerden hattâ çok önemli kişilikten biri. Dr. Mustafa Çukuryıldız, ‘Ordu’yu Ordu Yapanlar’ başlığıyla bir yazı yazmıştı; saydığı 2-3 kişiden biri ve hattâ en baştaki İrfan Yıldız’dı.

  Saadet Partisinin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Av. Veysel İlhan, adaylık tanıtım broşüründe, kendini tanıtırken, “İrfan Yıldız Beşlioğlu şiirleri okur(u)” olduğu söylüyordu. Böylesine insânî, herkesi insanca ve içten kucaklayan, ruhlara hitap eden bir şiiri var. “İnsan” olup da onun dâhilinde olmayan kimse yok yahut “insan” olup da onun haricinde kalan kimse olmaz. Tam bir gönül insanı, gönül ehli. “Yüce Tanrı’nın evi yalnız Kâbeyi Muazzama değildir, aynı zamanda insanın gönlüdür. Ben Ehlibeyt’i severim, Ehlibeyt’in evi ve ehli gönüllerdedir” diyor. Sonra, “Türkçemin ve gönlümün suyu Yunus Emre’den akar” diyecek kadar da Yunus Emre’nin iz-süreni, izleyeni, öğrencisi.

  Siz onu gelirken veya giderken görürsünüz; elinde 5-6 gazete, 4-5 dergi, çantasında 4-5 kitap, öyle sessizce yürür… Kimseye zarar vermez. Kimsenin fıraktısını, geçeğini yıkmaz. Kimsenin yoluna çalı ya da taş atmaz. Kimsenin yolunu, suyunu kesmez.  Bir bakmışsınız; Rüştü Onur’ca, “Ben kendi halime yaşarım şapkamın altında” der. Bir bakmışsınız, Tevfik Fikret’çe:”Fikri hür, irfânı hür, vicdânı hür bir şâirim” der! Bâzen de, Nâzım Hikmet gibi, “Ben artık şarkı dinlemek değil/Şarkı söylemek istiyorum” der.

  Hazreti Muhammet, Hazreti Ali, Hazreti Hüseyin ve Atatürk hayranı bir solcu. Dedik ya; konumuz İrfan Yıldız(Beşlioğlu) madem, bilin ki o bir güzel âdem!


  Kaynak :
  Bu Haber 1988 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
1

İRFAN'a Rastladım...

Pek de bilgisayarda değilim.Ama birden sevgili İrfan arkadaşımla karşılaşmak güzel-hüzünlü oldu...zira,ne kadar uzun yıllar geçmiş ..sevgiler, selamlar sevgili arkadaşım...Kubilay köseoğlu

Misafir yazdı. 13 Şubat, 2015 00:00

0 Alkış / 0 KınamaHaberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.