• Torun: İŞKUR kaynakları siyasi çıkar sağlamak için mi kullanılıyor?

  Torun: İŞKUR kaynakları siyasi çıkar sağlamak için mi kullanılıyor?

  13 Haziran 2016

   
  | Devamı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya İŞKUR’u sordu. 

  TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, “2016 yılı için İŞKUR’a toplum yararına çalışma programı çerçevesinde İşsizlik Fonundan ne kadar kaynak aktarılmıştır? Ordu ili için ayrılan pay ne kadardır?” sorularına cevap istedi ve kamu kuruluşlarında ve belediyelerde çevre temizliği, ağaçlandırma, park düzenlemesi, dere ıslahları konusunda, bu personelin 9 ay süreyle çalıştırıldığını ifade etti. 

  Ancak işsizlik fonunun bir önceki yılın nemasından aktarılan bu fonun adil kullanılmadığı yönünde kendisine yoğun şikâyet geldiğini de belirten Torun, verdiği soru önergesinde  “Son bir yılda bu program çerçevesinde Türkiye genelinde ve Ordu ilinde kamu kurumları ile belediyelerde istihdam edilen personel sayısı ne kadardır? İşsizlik sigortasından faydalanan işsiz sayısı son derece sınırlı iken, bedeli bir önceki yılın işsizlik fonunun faizinden karşılanan bu programın amaç dışı ve siyasal yarar sağlamak için kullanıldığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorularına cevap isteyerek şu şekilde devam etti:

  "6 MİLYON İŞSİZ, 17 MİLYON YOKSUL VAR"

  “İşsizliğin en üst seviyelerde yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz. TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına göre 3 milyon 100 bin işsiz var. Ama bu gerçeği yansıtmıyor, Gerçek rakam 6 milyondur, ürkütücüdür. 17 milyonu geçen yoksulumuz var, ailelerin yüzde 85’i geçim sıkıntısı çekiyor. Ülkeyi getirdikleri nokta budur. Halkı perişan ettiler, esnaf kepenk kapatıyor, emekli kendi haline terk edilmiş, üretici alın terinin karşılığını alamıyor, yetmezmiş gibi millet can derdine düştü. Halkın bir bölümü evine giremiyor, bir bölümü evinden dışarı çıkamıyor. Herkes terörün hedefi oldu. Milletin ne can güvenliği, ne mal güvenliği kaldı.”

  “ANNELERİ YARIM BIRAKTINIZ”

  “13 yıllık iktidarları boyunca kendi siyasi çıkarlarından başka bir şey düşünmediler, yolsuzluğa battılar, rant uğruna devletin bütün kaynaklarını peşkeş çektiler, ülkeyi terör cehennemine dönüştürdüler, yardım ve yataklık yaptıkları terör örgütleri yüzünden 7 Haziran’dan bu yana vatan evlatları bir bir şehit düşüyor, yurdun dört bir tarafında bombalar patlıyor, askerimiz, polisimiz, masum vatandaşlarımız hayatlarını kaybediyor. Kaçak Sarayda oturanın, AKP iktidarının ise derdi başka. Başkanlıkla yatıp, başkanlıkla kalkıyorlar. Kendilerine göre nüfus planlıyorlar, kadının ne yapıp yapmayacağına karar veriyorlar. Kadınlarımızı, annelerimizi yarım bırakacaksın, kalkıp bu konularda fetva vereceksin. Sen bunlarla uğraşırken, Almanya Parlamentosu soykırım tasarısını kabul edecek, yıllardır sürdürdüğün öngörüsüz, çapsız dış politikanın sonucunda Türkiye’nin itibarını yerle bir edeceksin, sonra posta koyacaksın. Kabul edilebilir bir şey değildir.” diyen Seyit Torun, elbet bunların hesabını günü geldiğinde bir bir verecekler diyerek sözlerini tamamladı.

  Kaynak :
  Bu Haber 990 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.