• Ünyeli Akçay, ‘Berire’ ile Dünya 2.’si oldu

  Ünyeli Akçay, ‘Berire’ ile Dünya 2.’si oldu

  03 Aralık 2015
  Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu tarafından 10.’su düzenlenen “10th FIAP CLUBS’ WORLD CUP” yarışmasında, Ünyeli Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay Dünya 2.’si oldu.

   
  | Devamı

  Yurtiçi ve Yurtdışı katılığı birçok yarışmadan ödüllerle dönen Ünyeli Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay, kendi alanında ulaşılması güç bir rekora imza atarak 10. Dünya Kupasında ‘Berire’ adlı fotoğrafıyla 2. oldu.

  “HEDEFİMİZ DÜNYA ÇAPINDA BAŞARIYDI”

  Başarısını kamuoyu ile paylaşan Akçay ilk olarak hedefine ulaştığını belirterek, “10 seneye yakın fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Bunun yaklaşık 4 senesi sanat fotoğrafçılığıyla ilgili. Bu sürede ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece alıyorduk, bu bizi memnun ediyordu. Dünya Kupasına katılma işi de aklımızda vardı ve geçtiğimiz senelerde sergileme ödülleri almıştık fakat bu aldığımız Dünya 2.’liği biraz sürpriz oldu. Hedefimiz dünya çapında başarıydı. Açıkçası bu kadar erken beklemiyorduk” dedi.

  “SANATIN YETİM KALDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

  “Ordu adına, bölge adına güzel bir sonuç olduğunu düşünüyorum ve daha iyilerinin gelebileceğini tahmin ediyorum. Bu mücadeleyi kendi imkânlarımızla kazandık. Bunda bize destek verecek kişilerde çok önemli. Bu bölgede yetim kaldığımı düşünüyorum, daha doğrusu sanatın yetim kaldığını düşünüyorum. Destek olunması lazım ki, büyüklerimizin yanımızda olması lazım ki daha iyi sonuçlar elde edebilelim.”

  “İLK 3’E GİREN İLK TÜRKÜZ”

  “Bu yarışma dünya çapında senede bir defa yapılan bir yarışma ve 10. kez gerçekleştiriliyor. Türkiye’de bu yarışmada daha önce derece alan var ancak bireysel anlamda ilk 3’te dereceye giren olmamıştı. Dolayısıyla bu alanda ilk 3’e giren ilk Türk’üz. Bu yarışmaya 285 takım katıldı. Her takımda 10 kişi var ve her kişinin en fazla 2 fotoğraf verme hakkı var. Yarışmada takımımız 33. sırada olsa da bireyselde 2.’lik elde etmiş olduk. Bu kadar kişi, bu kadar fotoğraf üstadının arasından bu başarıyı elde etmek bizim için çok önemli. İnşallah bir seneye mahsus olmaz ve her sene alırız.”

  “KADIN HAKLARINA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK” 

  Fotoğrafın ismini “Berire” koyduk. Bu isim benim çok hoşuma giden bir isim. Bu isim sahibi, kişi duygusal birisi ve bunu fotoğrafa yansıtmak istedik. Kadın hakları ve yaşanan bazı olumsuz şeyler evrensel bir konu. Biz bu soruna biraz dikkat çekmek istedik. Kadın hiçbir yerde ağlamamalı. Ben aynı zamanda stüdyo fotoğrafçılığı yapıyorum ve kendi stüdyomda çektim bu fotoğrafı. Bu aklımda olan bir fotoğraftı. Aslında çok gördüğüm bir şeyi kafamda canlandırarak çektim, buda ödül getirdi bana. Demek ki herkes aynı şeyi düşünüyor ki ödüle layık görüldü. Aynı zamanda stüdyomuzun da ilk başarısıdır bu.” Şeklinde konuştu.


  Kaynak :
  Bu Haber 976 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.