• Organik tavuk ve yumurta için start verildi

  Organik tavuk ve yumurta için start verildi

  21 Ocak 2015
  Doğal ortamlarda beslenen tavuklar ile piyasaya organik yumurta girmesi için Serbest Yumurta Tavukçuluğu’nun teşviki anlatıldı.

   
  | Devamı

  Kalkınma İdaresi Başkanlığı Proje Koordinatörü Hasbi Şeker, serbest sistem yumurta tavukçuluğunun teşviki için bilgiler verdi.

  Ünye Ziraat Odası Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya konuya duyarlı, ancak yeteri bilgi olmadığından seviyeli duran çiftçiler katıldı. Proje Koordinatörü Hasbi Şeker burada yaptığı açıklamada, “Serbest sistem yumurta tavukçuluğu dediğimiz, bu bölgemizde yaygınlaştırılan ve bir nevi de pilot olan, daha sonrasında ise DOKAP projesi kapsamında 8 ilimize dağılacak olan bir projedir. Burada çok yüksek rakamlar konuşulmuyor. 300-400 tavukluk kümesler kuruluyor. Kısa zamanda insanların ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan bir projedir bu. 

  PİYASAYA ORGANİK ÜRÜN TEMİNİ SAĞLANACAK
  Buradaki esas gaye, hayvanların doğal ortamda organik bir yumurta ve verim elde etmektir. Bu projenin DOKAP başta olmak üzere Ordu Üniversitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Odaları olmak üzere dört ayağı vardır. DOKAP, Üniversiteyi kendilerine eğitim vermek üzere eğitim satın alarak, orada bu proje yapılmaya başlandı. Bundan sonra ise esas ayaklarımız olan ziraat odaları devreye girdi. Onlar da ürünlerini toplamak, satın almak, yemlerini toplu satın almak, kümeslerinin yapımını takip etmek, kredi temini ile de bu projenin ayakları yere basmış oldu. Üreticiler ise daha sonra hazır hale gelen kümeslerdeki hayvanların yumurtalarını satarak bu işten üreticilerin para kazanmalarını sağlamış olacağız. 

  TEK SIKINTIMIZ PAZAR
  Tek sıkıntımız, pazar sıkıntısıdır. O da üreticilerimizin birlik ve beraberlik içerisinde olmamalarından kaynaklanmaktadır. İnşaallah onlar da aşıldığı zaman çok büyük bir gelir sağlanacağını umuyoruz.” Şeklinde bilgiler verdi. 


  Kaynak :
  Bu Haber 1178 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.