• Meme Kanserinde erken tanı

  Meme Kanserinde erken tanı

  18 Ekim 2014
  Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Ak, Meme Kanseri bilinçlendirme ayı nedeni ile yazılı bir açıklama yaptı.

   
  | Devamı

  Op. Dr. Dilek Ak bilgilendirmeye meme taramasının amacının ne olduğunu açıklayarak başladı. Kadının kendi vücudunun sorumluluğunu alması, kendi meme yapısını tanıması, çeşitli değişiklikleri fark edebilmesinin, meme kanserinde kötü huylu tümör olabilecek kitlelerin erken dönemde saptanabilmesinde çok büyük önemi olduğuna değinen Op. Dr. Dilek Ak meme kanserinin dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser tipi olduğunu vurguladı.

  NADİR DE OLSA ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜR

  Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirten Dr. Dilek Ak, meme kanserinin nadir olarak erkeklerde de görüldüğünün altını çizdi.

  Her kanser tipinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanının önemine değinen Çakırtepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Ak, “erken tanı konulduğunda hastalar meme kanserinin verebileceği zararlardan önemli ölçüde korunabilirler.” şeklinde konuştu.

  Ailede meme kanseri hikayesi olması, kişide rahim veya yumurtalık kanseri bulunması, kişinin meme kanserine yatkınlık genlerini taşıması, 50 yaşın üzerinde olunması, doğum yapmamış ya da emzirmemiş olmak, on yılın üzerinde hormon replasman tedavisi almak, vücuttaki yağ oranının fazla olması, sigara-alkol kullanmak, ilk doğum yaşının 35 yaşın üzerinde olması, iyonize radyasyona maruz kalınması, çocukluk döneminde veya gençlikte göğüs bölgesinin ışınlanmış olması, erken yaşta adet görülmesi ve geç menopoza girilmesi gibi durumlarda meme kanseri riski artar diyen Op. Dr. Dilek Ak mutlaka düzenli kontrollerin yaptırılmasının gerekliliğini vurguladı.
  Kendi kendine meme muayenesinin yapılmasının önemli olduğunu belirten Çakırtepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Ak “memede veya koltukaltında kitle, meme başında akıntı, meme başında içe doğru çekilme-çökme veya şekil bozukluğu, meme başı derisinde değişiklikler, meme cildinde yara veya kızarıklık, meme cildinde ödem şişlik, renginde değişiklik, memede büyümeye bağlı şekil bozukluğu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğinin altını çizdi. 

  Herhangi bir kitle hissedildiğinde korku ve paniğe kapılmanın yanlış olduğuna da değinen Op. Dr. Dilek Ak, “kitlenin ele gelmesi genellikle kanseri düşündürür ancak memede her kitle kanser değildir . Böyle bir durumda yapmamız gereken tek şey bir hekime başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmaktır ayrıca, meme kanserine bağlı kitlelerin %90’ı ağrısızdır.” şeklinde konuştu.

  Ak son olarak “kanserden değil geç kalmaktan ve ihmalden korkmalıyız, 40 yaş üzerinde risk faktörlerine göre mutlaka yılda bir kez veya iki yılda bir mamografi çektirmeliyiz.” şeklinde konuştu ve erken teşhisin hayat kurtardığının bir kez daha altını çizdi. 

  Kaynak :
  Bu Haber 1612 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.