• Karagöl Dağı’na ilk kış tırmanışını ODAK başardı

  Karagöl Dağı’na ilk kış tırmanışını ODAK başardı

  29 Şubat 2016

   
  | Devamı

  Kısa adı ODAK olan Ordu Dağcılık Kulübü sporcuları Ordu-Giresun sınırında Çambaşı Yaylasına 25 km yürüme mesafesinde bulunan Batı ve Orta Karadeniz’in en yüksek noktası olan 3107 metrelik Karagöl Dağı’na ilk kış tırmanışı gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı.

  ODAK sporcuları Yılmaz Seferoğlu, Anıl Alp ve Mustafa Coşkun 26 Şubat Cuma sabahı Araçla 05.00’de Ordu’dan yola çıkan ekip 07.00 gibi Çambaşı Yaylası’na ulaştı. Buradan 4 km mesafede bulunan balık çiftliğine kadar araçla devam eden sporcular çiftlikte son hazırlıkları yapıp Karagöl’e doğru yürümeye başladı. İlk gün karda 15 km yürüyerek Rızvan obasına kamp attılar. 27 Şubat Cumartesi günü Sabah 07.00’da zirve için yola koyulan ODAK’lı sporcular 5 saat süren 6 km’lik zorlu bir tırmanışla saat 13:00’da 3107 metrelik Karagöl zirveye ulaşmayı başardı. Son etaplarında yoğun rüzgar ve tipi ile mücadele eden  sporcular zirve sonrası saat 17.00 gibi ana kampa geri dönerek dinlenmeye çekildi. 28 Şubat Pazar günü kar yağışı eşliğinde kampı toplayıp dönüş yoluna koyulan ODAK sporcuları etkinliği başarı ile tamamladı. Son dönemlerde Çambaşı Yaylası’na yapılan turizm yatırımlardan sonra dağcılık sporunu da bu bölgede geliştirmeyi hedefleyen Ordu Dağcılık Kulübü sporcuları etkinlik boyunca 3 günde kamp yükü ile toplam 47 km. yol yürüdü.

  Daha önce defalarca yaz tırmanışı yapılan Karagöl’e 21 Aralık-21 Mart tarihleri  arasında fotoğraf, video ve GPS kayıtları ile belgelenmiş ilk “KIŞ TIRMANIŞI” gerçekleştirilmiş oldu. 

  Kaynak :
  Bu Haber 914 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.