• Fındık işçilerinin yevmiyeleri belirlendi

  Fındık işçilerinin yevmiyeleri belirlendi

  20 Temmuz 2016
  Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Hem işçilerimizi hem de üreticilerimizi mağdur etmeyecek şekilde rakamlar belirlemeye çalıştık. İşçilere, üreticilere ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.

   
  | Devamı

  Başkan Sarıkahraman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2016 yılı fındık hasadında çalışacak işçilere Ordu’da ödenecek asgari ücretler belirlendiğini söyledi.

  Geçen yıl yemeğini getiren işçiye ödenen 44 liralık yevmiyenin bu yıl asgari ücret artışının göz önünde bulundurularak 55 liraya çıkartıldığını belirten Sarıkahraman, “Ordu Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker’in başkanlığında toplanan komisyonunda alınan kararlara göre, fındık toplama işinde çalışan işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın yemeğini getiren işçiye 55 lira ödeme yapılacak. Bahçe sahibi yemek veriyorsa 55 liranın altında bir rakama bahçe sahibi ve işçiler anlaşacak.  Ayrıca fındıkta çocuk işçiliğinin önlenmesi adına fındık hasadında 16 yaş ve altındaki çocuklar çalıştırılmayacak. 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran bahçe sahibi ve çocukların velilerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre her çocuk için 219 TL idari para cezası kesilecek” dedi.

  Hasatta toplanan fındıkların taşınmasında çalışacak olan çuvalcı ve aşçıların ücretlerine ilişkin Sarıkahraman, “10 - 15 arası işçi için aşçılara 60 TL, çuvalcılara 65 TL, 15 ve üzeri işçi için aşçılara 65 TL, çuvalcılara 70 TL olarak belirlenirken, kilo ile toplanan bahçelerde çuvalcı ücreti de 75 TL olarak belirlendi. Katırcılara da katırı ile birlikte günlük 130 TL ücret belirlendi. Ayrıca fındık kilo hesabı toplanırsa fındık toplayanlar kilogram başına 50 kuruş alacak” diye konuştu.

  DAYI BAŞI OLACAKLARA İŞKUR’DAN BELGE ŞARTI

  Sarıkahraman, fındık işçi yevmiyelerine ilişkin belirlenen diğer ücretleri de şu şekilde açıkladı:

  “Patoz saat ücreti 130 TL, 15 işçiye kadar işçi başına (dayı başı) günlük 65 TL, 15 işçiden fazlası içinse günlük 75 TL olarak belirlendi. Ayrıca her isteyen de dayı başı olamayacak. Dayı başı olacakların İŞKUR İl Müdürlüklerinden ‘Aracı Belgesi’ almış olmaları gerekecek. Aracı Belgesi olamayan kişiler işçi başı olamayacak. İşçi ücretlerin iş bitimini müteakiben ödenecek. İşverenlerin çalıştırdıkları işçilerin kimliklerini muhtarlıklar aracılığı ile Tarım Müdürlükleri, İŞKUR İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve en yakın güvenlik birimlerine bildirmeleri ve kimliği bulunmayanlara iş verilmemesine karar verildi.”

  Kaynak :
  Bu Haber 1644 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.