• Fındık işçilerine 'Düşük Rekolte' uyarısı!

  Fındık işçilerine 'Düşük Rekolte' uyarısı!

  26 Temmuz 2016
  Ordu'da fındık rekoltesinin geçen sezona oranla düşük olması nedeniyle bölgeye fazladan gelecek mevsimlik tarım işçilerinin mağdur olabileceği belirtildi.

   
  | Devamı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, açıklanan takvime göre fındık hasat sezonuna kısa bir zaman kaldığını hatırlattı.

  Fındık hasadı öncesi üreticilerin hazırlıklarına devam ettiğini ifade eden Soydan, Doğu ve Güneydoğu illerinden işçilerin de Ordu'ya gelmeye başladığını söyledi.

  Şu ana kadar gelen işçilerin valilik tarafından oluşturulan alanlara yerleştiğini vurgulayan Soydan, "Ancak fazla gelen işçi bu sezon mağdur olabilir. İşçilere çağrımız, rekolteyi baz alarak hareket etmeleri yönünde." dedi.

  İşçilerin önceden plan yapmalarının faydalı olacağını belirten Soydan, "Bahçe sahipleri ile görüşmeden bölgeye gelen fındık işçileri iş bulamamayla karşı karşıya kalabilirler. Biz hiçbir işçinin mağdur olmasını istemeyiz. Bunun için işçilerin kendi önlemlerini alması gerekmektedir. Hiçbir bahçe sahibi ile temas kurmadan bölgeye gelen işçiler hayal kırıklığı yaşayabilir. Çünkü rekolte geçen seneye oranla çok düşük. Rekolte düşük olduğu için işçilere olan talep de azalacaktır." diye konuştu.

  Kaynak :
  Bu Haber 1112 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.