• Fındık fiyatları dibe vurdu: 7 TL

  Fındık fiyatları dibe vurdu: 7 TL

  30 Haziran 2016
  Üretici mağdur, yetkililer sessiz. Fındık fiyatının artmasını isteyen üreticiler, devletin müdahale alımı yapmasını bekliyor. Hükümetin ise hangi yolu izleyeceği bilinmiyor.

   
  | Devamı

  ÖYLE SERBEST PİYASA OLUR MU?

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, daha önce fındık sektörü temsilcileri ile yaptığı açıklamada, “Böyle bir serbest piyasa, zulme dönüşen serbest piyasa, vatandaşı hiçe sayan serbest piyasa olur mu?” diyerek fındık fiyatındaki düşüşe tepki göstermiştir. Bakan Çelik, düşüşün devam etmesi üzerine müdahale alımlarının yapılacağına işaret etmişti fakat aradan geçen 3 aya rağmen hiçbir adım atılmadı.

  SERBEST PİYASA AMACINI AŞMIŞTIR

  Başbakan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş da nisan ayında yaptığı açıklamada, fındık fiyatındaki düşüşün önüne geçileceğini açıklamıştı ancak, o günden sonra fındık ile ilgili hiçbir olumlu adım atılmadı. Kurtulmuş, aynı tarihte yaptığı açıklamada, “Serbest piyasa amacını aşmıştır. Birtakım tekelci güçlerin fındık üzerinden spekülasyonlarla halkımızı zarara uğratmasını istemeyiz.” demişti.

  CANİKLİ ÜRETİCİLERİ SUÇLAMIŞTI

  Başbakan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ise mayıs ayında memleketinde yaptığı konuşmada, fiyat düşüşünü üreticiye bağlamıştı. Canikli konuşmasında, “Fındığı 90 centten bugün 3,5 dolara yükselttik. Şimdi birileri 12-13 liradan fındık almış veya elinde tutmuş. Bizim amacımız bunları korumak değil. Bugün fiyat düşmüşse bunun kabahati elinde fındık tutanlardır.” ifadelerinde bulunmuştu.

  MİLLETVEKİLLERİ DE SUSKUN

  Üreticiler, Ordu ve Giresun’daki milletvekillerinin suskun kalmasından da yakındı. Nisan ayından bu yana fındık ile ilgili olumsuz konuları ağızlarına almayan milletvekilleri de üreticileri yalnız bıraktı.

  ZİRAAT ODALARINDAN ÇIT YOK

  Sadece açıklama yapmakla yetinen ziraat odaları bugüne kadar somut bir adımda bulunmadı. “Üreticinin hakkını yedirmeyiz” diyen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da yaşanan fiyat düşüşünü oda başkanları gibi seyrediyor.

  ŞİMDİ NE OLACAK?

  Üreticiler yeni sezon öncesinde fındık fiyatlarının yükselmesini tahmin ederek, büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Fındık fiyatının artmasını isteyen üreticiler, devletin müdahale alımı yapmasını bekliyor. Hükümetin ise hangi yolu izleyeceği bilinmiyor.

  Kaynak :
  Bu Haber 1141 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.