• Fındık fiyatının çıkmasını bekleyenlere kötü haber; “Söylentiler kuru laftan öte değil”

  Fındık fiyatının çıkmasını bekleyenlere kötü haber; “Söylentiler kuru laftan öte değil”

  25 Ocak 2016

   
  | Devamı

  Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Ünye Şubesi Başkanı Necdet Yılmaz, fındık fiyatlarındaki sert düşüşün ardından Tarım Bakanlığı tarafından müdahale edileceği yönündeki iddialarla ilgili; “Bunlar Ziraat Odalarının ürettiği kuru laftan öte değildir.

  Ziraat Odaları Birliği genel başkanının Tarım Bakanlığına yaptığı ziyarette fındıkta son zamanlarda yaşanan sert düşüşlerin nedenleri de görüşüldü. Bu görüşmelerin ardından Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın yaptığı açıklamasında fındık fiyatlarının istikrarı için Tarım Bakanlığı TMO aracılığıyla 50 bin ton fındık alabilir açıklamasında bulundu. Başkan Şemsi Bayraktar'ın açıklamasının üzerine Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı çeşitli açıklamalar yaptı.

  Yapılan bu açıklamaların ardından Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Ünye Şubesi Başkanı Necdet Yılmaz da değerlendirmede bulundu. Yılmaz yaptığı değerlendirmesinde; “Fındık fiyatlarındaki sert düşüşlerin ardından  çeşitli iddialarda bulunuluyor. Bu iddiaların en önemlisi Tarım Bakanlığı tarafından yapılan TMO aracılığıyla 50 bin ton fındık alabileceği iddiaları oldu. Bu söylentiler tamamen Ziraat odalarının ürettiği kuru laftan öte değil. Bakanlık böyle bir destek verecekse Fiskobirlik’e destek versin. Tarım Bakanlığı 50 ton fındık parasını 1 yıl faizsiz Fiskobirlik’e verdiği zaman  fındıktaki fiyat istikrarı da oluşmuş olur.” dedi.

  “ÜRETİCİNİN ELİNDE FINDIK KALMAMIŞTIR”

  Yılmaz ayrıca; “Fındık fiyatı artacak diyerek piyasadan fındık alan tüccarın, serbest meslek sahibi olan diş doktorunun, muhasebecinin elinde satın aldıkları fındıklar kalmıştır. Gerçek üretici ihtiyacı olduğu için fındığını satmıştır. Bugün itibari ile Bakanlık tarafından böyle bir destek verilirse üretici değil rantçı desteklenmiş olur.” dedi.

  “100 TON FINDIK ALDIK”

  Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Ünye Şubesi Başkanı Necdet Yılmaz, üreticilerin 2015 yılı mahsulünden 100 ton fındık alımı yaptıklarını bildirdi.
  Yılmaz, yaptığı açıklamada, alınan 100 tonluk fındığın 20 tonunun parası ödendiğinin kalan 80 tonun da emanette beklediğini ifade etti.

  Kaynak :
  Bu Haber 1447 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.