• Fatsa'yı Sel vurdu;Dereler taştı, Yollar kapandı, İşyeri ve Evler su altında kaldı

  Fatsa'yı Sel vurdu;Dereler taştı, Yollar kapandı, İşyeri ve Evler su altında kaldı

  05 Temmuz 2016

   
  | Devamı

  Ordu’nun Fatsa ilçesinde dün geceden itibaren etkili olan sağanak yağış sel felaketine neden oldu. Son 50 yılın en büyük yağmuru olarak değerlendirilen sel felaketinde evlerinde mahsur kalan vatandaşlar uzun bir bekleyişin ardından iş makineleri sayesinde kurtarıldılar.

  Sel nedeniyle Fatsa-Çamaş-Çatalpınar-Aybastı-Reşadiye yolunun bir kısmı, Fatsa-Ilıca-Aslancami yolunun tamamı ulaşıma kapandı. Yine aynı bölgede Özel Sanayi Sitesi’nde bulunan dükkanların tamamı da sular altında kaldı. Bayram namazı için erken saatte evlerinden çıkan vatandaşlar Ilıca Kavşağı’nda gördükleri manzara karşısında adeta şoke oldular. Ilıca Irmağı’ndan gelen aşırı sel suyu önüne ne kattıysa Karadeniz’e sürüklerken sabahın erken saatlerinden itibaren Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Fatsa İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Etem Öztürk de Ilıca Kavşağı’na gelerek mağdur olan vatandaşlara ulaşım sağlanması konusunda birimleri harekete geçirdiler. Bir müddet sonra da Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da afet bölgesine gelerek incelemelerde bulundular.

  “Önceliğimiz can kaybını önlemek”

  Sel bölgesinde ilk açıklamayı yapan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan dün geceden beri yağan aşırı yağmurun sel felaketine neden olduğunu belirterek, “Sel suyu Ilıca Aslancami bölgesinde çok büyük taşkınlara neden oldu. Yollara ve köprülere çok ciddi zararlar verdi. Ilıca ve birçok mahallelerle irtibat kesildi. Şu andaki önceliğimiz can güvenliğini sağlamak. Sel suları başta Özel Sanayi Sitesi olmak üzere geniş bir alana yayılmaya başladı. Burada mahsur kalan bir aileyi çok şükür kurtardık. Yıkılan yollar da yıkılan köprüler de yıkılır önemli olan buradan can kaybı vermeden çıkabilmek” dedi.

  "Bütün ekiplerimiz görev başında”

  Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da yaptığı açıklamada çok uzun yılların ortalamasının çok üzerinde yağış meydana geldiğini ifade ederek, “Ana arterlerimiz hariç yollarımızın büyük bir kısmı kapalı durumda. Birçok köprüler yıkıldı. Alt yapı tamamen tahrip oldu. Belediyemiz, Karayolları, afet ekipleri can kaybı olmadan insanların mağduriyetini gidermeye çalışıyor. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar bütün ekiplerimiz görevlerinin başında. Yollar köprüler her şey yapılır yeter ki can kaybı olmasın. Devletimiz güçlüdür Belediyemize yardımcı olur” diye konuştu.

  Ordu'da sel ve heyelan

  Ordu'nun Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ve Çatalpınar ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanda yaklaşık 10 ev ile bazı köprüler yıkıldı. İl genelinde gece başlayan yağmur, etkisini giderek artırdı. Karadeniz Sahil Yolu'nun Trabzon istikameti, Fatsa ilçesinin Bolaman Mahallesi mevkisindeki toprak kayması yüzünden trafiğe kapandı. Karayolları ekipleri, yolun açılması için çalışma başlattı. İlçedeki organize sanayi bölgesinde birçok iş yerini su bastı, araçlar suyun içinde kaldı. Yağış yüzünden Perşembe ilçesine geçişi sağlayan köprü de yıkıldı, Akçaova Deresi'nde su seviyesinin yükselmesinin ardından mevsimlik tarım işçileri bölgeden uzaklaştırıldı.

  "Sel bölgede ciddi hasara yol açtı"

  Ordu Büyükşehir belediye Başkanı Enver Yılmaz, selin bölgede ciddi hasara yol açtığını ifade ederek, "Karadeniz Sahil Yolu'ndaki Nefise Akçelik Tüneli çıkışında heyelan nedeniyle yol trafiğe kapandı. Aynı zamanda Perşembe ilçemize ulaşımı sağlayan büyük köprümüz yıkıldı." dedi.

  Bölgedeki hasarı ivedilikle tespit etmeye gayret gösterdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Özellikle Fatsa ilçemizin iç kesimlerinde çok ciddi hasar var. Bölgede 12-13 kişilik heyetin mahsur kalma durumu vardı. Onlar biraz önce kurtarıldı. Sahil güvenlik ve Genelkurmay Başkanlığından helikopter istemiştik. Gerek kalmayınca helikopteri geri gönderdik. Şu anda hayati tehlike oluşturacak bir durum yok." bilgisini paylaştı.

  Yılmaz, ayrıca resmi twitter hesabından da şu açıklamada bulundu: "İlimizde, dün geceden bu yana şiddetini arttıran yağışların sele dönüşmesiyle birlikte il genelinde büyük maddi hasar oluştu.

   Meteoroloji verilerine göre metrekareye tam 300 kg yağış düştü. Bu son yılların en büyük afeti. Sabahın erken saatlerinde, heyelandan zarar gören ilçelerimizde incelemelerde bulunduk. Sel nedeniyle, köprüler ve onlarca evin yıkıldığını gördük. Maddi hasar büyük. Tek tesellimiz ise can kaybının yaşanmaması. İncelemelerim sırasında Başbakan Yardımcımız Sn. Numan Kurtulmuş ile görüşerek, kendilerine durumu ilettim. Başbakan Yardımcımız Sn. Numan Kurtulmuş, zarar gören yerlerle ilgili Hükümet olarak gerekli destekleri vereceklerini söylediler. Bölgede, OSKİ, İtfaiye ve Ulaşım Dairesi’nden toplam, 430 personelimiz var. Hepsi canla başla çalışıyor. Rabbim bir daha böyle büyük felaketler yaşatmasın. En kısa sürede yaralar sarılacak. Ordu'muza büyük geçmiş olsun..." şeklinde açıklamada bulundu.


  Kaynak :
  Bu Haber 1229 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.