• Bir kişinin organları 5 kişiye umut verdi

  Bir kişinin organları 5 kişiye umut verdi

  15 Kasım 2014
  Ünye’de ilki gerçekleştirilen organ nakli ile beyin ölümü gerçekleşen Hacı Ali Işık’ın organları 5 kişiye hayata tutunma umudu verdi.

   
  | Devamı

  Rahatsızlığı nedeni ile Akkuş Devlet Hastanesi’nden Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi’nin Acil servisine hayatta kalmak için aile yakınlarınca koşturmaca sonucu getirilen Hacı Ali Işık’ın Çakırtepe Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşince; ailelerinin rızası ile organları bağışlandı. Resmi işlemleri yapıldıktan sonraTrabzon’dan gelen Doçent Doktor Serdar Topaloğlu ve ekibi, Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi doktorlarından Göz Doktoru Başhekim Ufuk Ercan ile Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Musa Acar Yılmaz’ın birlikte yaptığı oprerasyon ile Ünye’de bir ilke imza atarak, hastanın ailesinin de izni alınarak Samsun’a böbrek ve iki tane kornea, Trabzon’a karaciğer ve Erzurum’a da böbrek nakli yapılarak 5 işinin hayata tutunmasına, en zor anlarında tekrar yaşama dönmelerine vesile olundu.

  EN ACILI BİR ANDA EN ZOR KARARI VERDİLER
  Hastane doktorlarından Uzman Doktor Musa Acar Yılmaz organ bağışına vurgu yaparak, beyin ölümü gerçekleşen Işık Ailesi’ne teşekkür ederek, “Bize gelen Hacı Ali Işık’ı yoğun bakım ünitesine yatırdık. Ne yazık ki bütün çabalarımıza rağmen hastamızın beyin ölümü gerçekleşti. Beyin ölümü gerçekleşen hastamızın durumunu nöroloji Uzmanımız Tufan Özkayran ile paylaştım. Gerekli nörolojik müdahalesi yapıldı. Beyin ölümünü oda buldu. Daha sonra biz yine apne testi yaptık. Orda da beyin ölümü gördük. İşi yine bırakmadık, diğer yardımcı testlere başvurduk. O testler de bize beyin ölümün gerçekleştiği gösterdi. Bu durumda beyin ölümü gerçekleşen kişi, tıbben ölüdür. Zaten beyin ölümü gerçekleşen hastalarda, 48-72 saat arasında biz bu hastaları kaybediyoruz. 

  BU KARARI VERMEK ÇOK BÜYÜK BİR ERDEMLİK
  Işık Ailesi ile organları bağışlayarak başka insana umut olma durumunu konuştuk. Böylece beyin ölümü gerçekleşen kişinin Samsun’a böbrek ve iki tane kornea, Trabzon’a karaciğer ve Erzurum’a da böbrek nakli yapılarak 5 kişinin hayata tutunmasına, en zor anlarında tekrar yaşama dönmelerine vesile olundu. Sağ olsunlar, böyle bir acıları var iken, insanın en hassas bir zamanında bile böyle karar vermesi bizim için çok değerlidir. Bu hesabın değeri hiçbir şey ile karşılanmaz. Dolayısı ile ben organ bağışı yapan Işık Ailesi’ne ben özellikle teşekkür ediyorum. Herkesi de ışık ailesi gibi bu duyarlılığa davet ediyorum.” Şeklinde konuştu.

  ÜNYE’DE BİR İLK
  Göz Doktoru Başhekim Operatör Doktor Ufuk Ercan ise, “Hastanemizde organ bağışı ile yapılan nakil Ünye’de bir ilk oldu. İnşallah organ bağışının artarak bundan sonra da gelmesini umut ediyoruz. Beyin ölümü gerçekleşen hastalar 48-72 saat içerinde ölüyorlar. Böylesine kısıtlı bir zamanda hasta yakınlarının onayının alınması kelimeler ile ifade edilecek bir olay değildir. Biz bu işin içinde olduğumuz için çok görüyor ve şahit oluyoruz. 

  BİR TARAFTA ÖLÜM VAR DİĞER TARAFTA 4-5 İNSANI YAŞATMA DÜŞÜNCESİ
  Bir tarafta bir insan ölüyor, diğer tarafta o insanın organları başka insana yeniden bir ışık, yeniden bir umut ve hayattan tat alma zevkini yaşatıyor. Bunu doktor olarak belki biz bile tam manası ile telaffuz edemeyiz. Bunu en iyi anlayanlar, organları bağışlayanlar, organ bağışı kararı veren hasta yakınları ve diyalizin ve diğer rahatsızlıkları yaşayan bir hastaya gözün aydın senin için gerekli organ bulundu deyince o hastalıklara maruz kalan insanlar bilir. Bunların peşinden organların alımı için bir araya gelen hekimlerin birliği ile yapılan operasyonlar, diğer taraftan ülke olarak bu organları en hızlı bir şekilde adreslerine teslim etmek için seferber olan insanların her birinin gösterdiği gayret kelimeler ile ifade edilmez. Bize gelen bilgilere göre organların kimlere verilebileceği saptandı. Bu doğrultuda Trabzon’dan gelen ekibin ve buradaki ekibimizle birlikte yapılan operasyon ile organlar alınıp ivedi bir şekilde adreslerine götürülmek üzere yola çıktı. Ben bu manada emeği geçenlere, özellikle de Işık Aile’ne çok teşekkür ediyorum Türkiye’de 25 bin kişi organ bekliyor. Dolayısı ile biz bunu gerek basın, gerek ise de değişik çalışmalarımız ile devamlı gündemde tutmaya çalışıyoruz. Herkes bir gün hasta olacağını unutmamalı, herkes bir gün bir organa ihtiyacı olacağını unutmamalı. Bu duygular içerisinde de herkes organ bağışı yapmak için seferber olmalı diyorum.” Diyerek herkesi organ bağışı yapmaya davet etti.   

  Kaynak :
  Bu Haber 1221 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.