• “Soran çok alan yok”

  “Soran çok alan yok”

  08 Aralık 2015
  Kış mevsiminin gelmesiyle soba satışlarında artış bekleyen satıcılar hayal kırıklığına uğradı.

   
  | Devamı

  Vatandaşların soba sorduğunu ancak buna karşın yeterince ürün satamadıklarını söyleyen soba satıcısı Nuri Güler, “Soba satışlarımız da geçen seneye göre pek artış yok, aşağı yukarı geçen seneyle aynı gidiyor.” Dedi.

  Güler, “İnsanlarda aşırı bir soba sorma talebi var ama alım talebini sorduğunuz zaman onda bir durgunluk var. Henüz istediğimiz soba satış seviyesine gelemedik. O da nedir; insanların elinde tuttukları fındıklar tahminim. Fındığın biraz daha artmasını bekleyip oradan kar ederek soba sisteminde kendilerini alıp götürmek istiyorlar.”

  “SOBA FİYATLARI GEÇEN SENEYLE AYNI”

  Soba fiyatlarımızda geçen seneye göre fazla bir artış yok. Geçen seneye göre 20-30 lira arasında bir artış gözüküyor. Büyük sobalarımız genelde 500 ile 700 liraya, orta boy sobalarımız 420 ile 530 liraya, küçük sobalarımız ise 250 ile 450 civarlarında satıyoruz. Aşağı yukarı geçen seneyle aynı, pek bir artış yok.

  “RUSYA SOBA SATIŞLARIMIZI ETKİLEMEDİ”

  Bizi Rusya meselesi kesinlikle etkilemedi. Çünkü Ünye’mizde doğalgaz yok. Doğalgaz olmadığı için soba satışlarıyla bir ilgisi yok. Eğer Rusya doğalgazı keserse Büyükşehirleri muhakkak etkileyecektir ve soba satışlarında büyük bir patlama olacaktır.

  “SOBA YAKMANIN İNCELİKLERİ”

  Soba yakmanın inceliklerinden de bahseden Güler, "İyi soba yakmanın şartlarından bir tanesi; baca sobaya yakın olacak. En fazla 5 boru bir dirsek kullanılacak. Bacanın çekişine bağlı olarak şayet kovalı sobaysa yarım kova kömür üzerine odun üstten ateşlenecek. Kesinlikle yanan kömür üzerine kömür atılmamalıdır. Zehirleme olayları genellikle yanan sobanın üzerine kömür atılmasından kaynaklanıyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.  Kaynak :
  Bu Haber 915 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.