• “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür”

  “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür”

  31 Ekim 2014
  Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi öğrencilere “Sağlıklı Yaşam Semineri” verdi.

   
  | Devamı

  Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Diyetisyeni Selen Köylü İnönü İlköğretim Okulu 2. Sınıf öğrencilerine sağlıklı beslenme konulu seminer verdi. 

  Seminerde öğrenciler sağlıklı beslenme ile ilgi tam anlamıyla bilgi sahibi oldu. Diyetisyen Selen Köylü beslenme ile ilgili ilk olarak besin nedir bunun tanımını yaptı.  Öğrencilere daha sonra besin gruplarını anlatarak, besin grupların yararlarından bahsetti.

  Besinlerin içinde vücudumuza yarar sağlayan maddeler vardır bunlara besin öğeleri diyoruz. Vücudumuzun yapı taşları proteinlerdir. Büyümemiz ve gelişmemiz için yeterli miktarda protein tüketmeliyiz. Yeterli protein almak için günde 2-3 su bardağı süt veya yoğurt, bir dilim peynir, 2-3 köfte kadar et- tavuk- balık tüketmeliyiz. Her gün bir yumurta yemeyi ihmal etmemeliyiz. Günlük hareketlerimizi yapabilmek için yeterli miktarda karbonhidrat almalıyız fakat şekerli yiyecekler, çikolata, gofret, bisküvi bunlarda çok fazla karbonhidrat vardır. Bunların mümkün olduğunda az tüketmeliyiz. Vücudumuzdaki enerjiyi en çok yağlar sağlar ancak fazla yağ tüketirsek o enerjiyi harcayamayız ve şişmanlarız. Bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor. Hastalıklardan korunabilmek için ve vücudumuzun düzenli çalışması için gerekli olan en önemli şeylerden biri de meyve sebzelerdir.” Dedi.

  “Sağlığımızı korumamız ve hasta olmamız için yeterli ve dengeli beslenmemiz gerekir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür mutlaka yapmamız gerekir. Kahvaltı yapmadığınız zaman dikkatsiz ve yorgun olursunuz derslerinizi dinleyemezsiniz ve başarısız olursunuz.  Ayrıca vücudunuz güçsüz kalır bu da hastalıklara davetiye çıkarır.”

  Son olarak nasıl bir beslenme çantası hazırlanacağı konusunda öğrencileri bilgilendiren Köylü, çocuklara sağlıklı bir yaşam dileyerek sunumunu tamamladı.

  Seminerin sonunda öğrencilere sağlıklı beslenmeyi özendirmek amacı ile Çakırtepe Hastanesi Müdürü Özkan Keskin ve Diyetisyen Selen Köylü tarafından süt dağıtıldı.


  Kaynak :
  Bu Haber 1242 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.