• “İş hukuku ve iş sağlığı güvenliği ihmal edilecek bir alan değil”

  “İş hukuku ve iş sağlığı güvenliği ihmal edilecek bir alan değil”

  30 Nisan 2016

   
  | Devamı

  Ünye Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda Ünye Ticaret Borsası üyelerine ve işverenlere yönelik,  “İşverenin İş Hukuku ve İş sağlığı-Güvenliği, Denetimlerinde Çalışma Bakanlığı Müfettişlerince Dikkat Edilen Hususlar İşverenin Hukuki ve Cezai Sorumlulukları” adlı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

  Toplantıda katılımcılara yönelik sunum yapan, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hasan Gökçe, İş Kanunu ve İş Sağlığı Kanunu hakkında bilgi vererek, “Bizim işverenlerimizin birçoğunun, hatta muhasebecilerimizin bu konuda çok derinlemesine bilgisi olmadığı için iş sözleşmesini bir belge veya kâğıt parçası olarak görebilirler. Esasında öyle değil arkadaşlar, iş yargıya intikal ettiğinde bütün değerlendirmeler bu iş sözleşmesine göre olur” dedi.

  “GÖREV TANIMINI MUTLAKA YAPMIŞ OLMAMIZ GEREKİYOR”

  İş sözleşmesinde görev tanımına dikkat çeken Gökçe, bir kazayı örnek göstererek, “İşçi esasında kendine ait olmayan başka bir makineyle gitmiş orda çalışırken parmağını kaptırmış. Şimdi bu arkadaşımızın görev tanımı yapılmış olması ve kendisinin herhangi bir şekilde o makinede çalışmaması, eğer çalışmayacağı yönünde bir düzenleme yapılmışsa o zaman o işçi arkadaşımızın kusuru artacaktır, işverenimizin kusuru da dolayısıyla düşecektir. Onun için bizim görev tanımını mutlaka yapmış olmamız gerekiyor. Yine sözleşmede tabii ki işçiye ödenecek ücretler, fesih hali, işçinin izin durumu, çalışma durumu, her haliyle düzenlenmesi lazım” dedi.

  Gökçe,  İş Sağlığı Güvenliği’ni üç boyutlu bir alan olduğunu, burada hem mühendislik hizmetinin, hem sağlık hizmetinin, hem de hukuk tarafının olduğunu söyledi. Dosyalara baktığında işverenlerin çok ağır şartlarla karşı karşıya kaldığını anlatan Gökçe, “Bir iş kazası meydana geliyor, o işyeri kazasının o işverene maliyeti 400- 500 bin lira. Eğer işçi uzun süreli sakatlık durumu söz konusuysa işçinin o zaman bu rakamlar çok daha yukarılara gidiyor” diye konuştu.

  “İŞVERENLER, KENDİLERİ BİZZAT TAKİP ETMELİ”

  İş hukuku, iş sağlığı güvenliği alanlarının ihmal edilecek bir alan olmadığını ifade eden Gökçe, “Son yıllarda bu alanda maalesef işverenlerimizin muhasebecileri ön plana çıkarttığı bu alanı muhasebecilerin kontrolüne ve takibine bıraktıklarını görüyoruz. Bu son derece yanlış kendilerinin bizzat bunu takip etmesi lazım. Çünkü kanun her ne kadar iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi istihdam etme zorunluluğu getirmişse de bunun yanında asıl sorumluluk işverenimize yüklenir.” dedi.

  İş yerlerinde işverenlerde işçinin veya iş yerine gelen müfettişin hep haklı olduğuna dair kanaatin olduğunu; ama böyle bir şeyin aslında olmadığını belirten Gökçe, iş yerinde gerektiği şekilde kayıt düzeninin kurulmadığından dolayı işçinin hep haklı olduğunu vurguladı.   Kaynak :
  Bu Haber 752 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.