• “İnsanımızın tüketen değil, üreten değerler olarak yaşam içinde rol almasını sağlamalıyız”

  “İnsanımızın tüketen değil, üreten değerler olarak yaşam içinde rol almasını sağlamalıyız”

  30 Mart 2016

   
  | Devamı

  Ünye Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından, Kütüphaneler Haftasının 52. yıldönümü dolayısıyla program düzenledi. 

  Düzenlenen programda konuşma yapan Kütüphane Müdürü Erol Kocaoğlu, “biz hayatı okuyan, anlayan, anlamlandıran, sorunu ortaya koyup sorun çözen kamuoyu oluşturmayı hedef etmekteyiz. Çocuklarımızın, gençlerimizin ve her yaş grubunda bulunan insanımızı, tüketen değil üreten değerler olarak yaşam içinde rol almasını sağlamak bizim görevlerimiz arasındadır.” Dedi.

  Ünye Halk Kütüphanesinde gerçekleşen programda 9. masal anlatım ve canlandırmada yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

  “KÜTÜPHANECİLER ZAMANLA YARIŞMIŞLARDIR”

  Programda açılış konuşması yapan Ünye Halk Kütüphanesi Müdürü Erol Kocaoğlu; “52 yıldır kutlanan Kütüphaneler Haftası bu yıl bizler için ayrı bir özellik taşımaktadır. Hepinizin bildiği üzere 52 rakamı aynı zamanda İlimizin plaka numarasıdır. Bu nedenle haftayı daha farklı, daha özel ve yoğun kutlama programı ile kutlayacağız. Sizleri bütün etkinliklerimize davet ediyoruz. Kütüphaneler ve bilgi merkezleri, gerek yazılı materyal, gerekse görsel materyal ve internet ortamında sunduğu bilgiler ile kıtaları, ülkeleri ve kültürleri birbirine yaklaştırmaktadır. Bilimsel çalışmaların, üretilen teknolojik ürünlerin yaygınlaşması, diğer toplumlara iletilmesinin öncülüğünü kütüphaneler ve bilgi merkezleri yapmıştır. 19. Yüzyılda başlayan teknolojik ürünler ve bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar kütüphanecilerin gayretli çalışmaları ile akademisyenlere ve bu alanda çalışan kişi ve merkezlere hızla ulaştırılmıştır. Adeta kütüphaneciler bu alanda zamanla yarışmışlardır” dedi.

  “HALK KÜTÜPHANELERİ, HALKIN ÜNİVERSİTESİDİR”

  Halk Kütüphaneleri, Halkın Üniversitesidir ifadesini kullanan Erol Kocaoğlu; “Okul ya da ödev kütüphanesi değildir. Etrafımıza dikkatli bir şekilde baktığımız zaman ailemizin en küçük bireyinden en yaşlı bireyine kadar herkesin hizmet alacağı şekilde düzenlendiği görülecektir. Çünkü biz hayatı okuyan, anlayan, anlamlandıran, sorunu ortaya koyup sorun çözen kamuoyu oluşturmayı hedef etmekteyiz. Çocuklarımızın, gençlerimizin ve her yaş grubunda bulunan insanımızı, tüketen değil üreten değerler olarak yaşam içinde rol almasını sağlamak bizim görevlerimiz arasındadır. Bu amaca hizmet için bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz ve yapacağız. Halk Kütüphaneleri halkın hizmetindedir. Okul kütüphanesi ya da ödev kütüphanesi ya da belli bir zümrenin ya da yaş grubunun hizmetinde değildir. Okuma, öğrenme ve bilgilenme davranışının yaşam boyu sürdürülmesi yönünde gerekli çalışmaları yürütmektir. Kütüphaneler halkın hizmetinde olması nedeni ile yasal zemin, ekonomik imkânlar ve hizmet binasının alanları izin verdiği oranda gençlik merkezlerinin ve halk eğitim merkezlerinin vereceği hizmetleri kütüphanemizde verebiliriz. Halkımızla beraber sanat çalışmaları, gösteriler, oyun alanları, sergiler gibi pek çok hizmetleri yürütebiliriz. Çünkü görevlerimiz arasında halkımızı sokağın, bilgisizliğin, cahilliğin elinden kurtarmaktır. Bu amaçla halkımızın tamamına ulaşmak adına tanıtım faaliyetlerimiz ve yeniliklerimiz devam etmektedir” dedi.

  9.masal anlatım ve canlandırmada yarışmada dereceye giren, okuma kitabında Cumhuriyet ilkokulu öğrencisi birinci Ceren Cemre İnce’ye, Meçhul asker ortaokulu öğrencisi ikinci Elif Ocak’a, üçüncü Ahmet Bora’ya, Masal kitabında; Şehit Cemal Mutlu ilkokulu öğrencisi Ebru Kop’a İkinci Prof. Dr. Necmettin Polvan ilkokulu öğrencisi Ayşenur Aytürk yarışma ve üçüncüsü Atatürk ilkokulu öğrencisi Eylül Ezgi Atabay’a ödülleri verildi.


  Kaynak :
  Bu Haber 580 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.