• 'Akıllanan' cepler tüm kartların yerini alacak

  'Akıllanan' cepler tüm kartların yerini alacak

  02 Ağustos 2011
  Hayatın vazgeçilmezi haline gelen mobil cihazlar başlangıçta sadece konuşmak ve mesajlaşmak için kullanılıyordu. Ancak Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication-NFC) teknolojisi ile 'akıllanan' ceplerin önümüzdeki

   
  | Devamı

  10 yıl içinde kredi kartı, sinema ve maç bileti, araba anahtarı, akbil ve işyeri giriş kartlarının yerini alması bekleniyor.

  Konuşma ve kısa mesaj gönderiminin ötesine geçen mobil cihazlar ile artık internete girilebiliyor, film ve müzik indirilebiliyor. Ancak cep telefonlarının potansiyeli bununla sınırlı değil. Cepte geleceğin teknolojisi olarak görülen Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication-NFC) teknolojisi sayesinde mobil cihazlar, insanların gün içerisinde alışveriş, trafik ve ev gibi birçok noktada gün içerisinde onlarca hatta yüzlerce kez kullanabileceği çok fonksiyonlu hale geliyor. Piyasada bulunan NFC'li telefonların sayısı hakkında net bilgi olmasa da 2013'te her 5 telefondan birinin yani yaklaşık 600 milyon cihazın NFC teknolojili olacağı bekleniyor.

  Teknolojinin getireceği avantajları anlatan Avea teknolojilerden sorumlu Genel Müdürü Coşkun Şahin, NFC'nin cep telefonlarını cüzdan haline getireceğini söyledi. Önümüzdeki senelerde Türkiye dahil tüm dünyada söz konusu teknolojinin yaygınlaşacağını aktaran Şahin, bilet alımı, yükleme işlemleri cep telefonları ve akıllı posterler üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilecek ve gişe ya da işlem yapılacak herhangi bir nokta aramak ve sıra beklemek zorunda kalınmayacağını vurguladı. Şahin, "Banka kartları da NFC kartlar içerisinde yer alacağından bu teknoloji yaygınlaştıkça küçük miktarlardaki ödemeler için çok daha hızlı ödeme yapılabilecek, kullanıcılar bozuk para taşımak zorunda kalmayacak." sözlerine yer verdi. Söz konusu teknolojinin insanlara ve işletmelere sağladığı tasarruflara değinen Nokia Türkiye Ürün ve Portfolio Müdürü Timuçin Şentürk ise "Akbil ya da sinema bileti satan bir firma artık bunun için altyapı yapmak zorunda kalmayacak. Akbil kartı ve bilet basmanın bir maliyeti olmayacak. Kağıt biletin yerini sanal biletler alacak." dedi. Net bir rakamdan bahsedilmese de NFC teknolojisinin kullanıcılarına milyon dolarlarca tasarruf sağlayacağı söyleniyor.

  NFC teknolojisi üzerine kendi stratejisini belirleyen Nokia, önümüzdeki dönemde çıkaracağı bütün akıllı telefonlarda bu özelliği kullanmaya karar verdi. Google, Gingerbread kod adlı Android işletim sisteminde NFC desteği olacağını duyurdu. Apple, geçen yıl NFC ile ilgili bazı patentler alarak resmin içinde olacağının sinyalini vermişti. Samsung ise, son ürünlerine bu teknolojiyi ekledi. Türkiye'de ise NFC teknolojisiyle ilgili ilk adımları mobil operatörler ve bankalar attı. GSM şirketi Avea, 'Kuyruklu hat' ismini verdiği, SİM kartlara taktığı plastik anten ile tüm cep modelleri (iPhone istisna) için çözüm üretti. Ayrıca, Garanti Bankası ile işbirliğine giderek 'Bonuslu Avea' uygulamasıyla bankanın müşterilerine cep telefonlarına 'tanıttıkları' kredi kartları ile belli miktarda alışveriş yapma imkânı sunuyor. 'Mobil Cüzdan' projesi ile Turkcell ve Akbank da benzer bir uygulamaya imza attı. Arıca Turkcell kendi markası olan T20 telefonu NFC özellikleriyle donattı.

  Kaynak :
  Bu Haber 1274 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.